Ponedjeljak, 20 Maja, 2024

Sjećanje na masakr na Dobrinji prije trideset godina

Najčitanije objave

Delegacija Kantona Sarajevo, predvođena sekretaricom Ministarstva finansija, Zejnom Avdić, odala je počast žrtvama masakra koji se dogodio pre 30 godina u ulici Oslobodilaca Sarajeva iza broja 3, u naselju Dobrinja.

Na ovom mestu je, pre tri decenije, poginulo devetoro sugrađana, dok je 16 osoba teže i lakše povređeno. Žrtve ovog kobnog dana su bile Saida Baličevac, Osman Hebibović, Emin Kolar, Enver Mustagrudić, Muškija Pribinja, Mirsad Spahić, Selma Spahić, Aiša Šito i Jadranka Tenžera.

Osim delegacije Kantona Sarajevo, na ovom komemorativnom događaju prisustvovali su članovi porodica žrtava, kao i delegacije sa gradskog i općinskog nivoa, predstavnici udruženja žrtava, učenici Gimnazije Dobrinja i Osnovne škole „Ćamil Sijarić“.

Zejna Avdić, izrazila je sećanje na eksperte UNPROFOR-a koji su potvrdili da su granate koje su izazvale ovaj masakr ispaljene sa položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske iz naselja Lukavica, tačnije iz kompleksa zgrada Energoinvesta. Nakon ovog saopćenja, avioni NATO-a su nadletali navedene položaje. Ovaj tragičan događaj se desio dan pre poznatog masakra na Markalama.

Avdić je takođe istakla da se mora sećati hiljadodnevne opsade Sarajeva u kojoj su građani bili izloženi patnjama zbog gladi, žeđi i hladnoće.

Govoreći o presudama za zločine počinjene u Sarajevu, naglasila je da osuda nekoliko pojedinaca nije dovoljna za pravdu prema svim građanima Sarajeva koji su patili tokom četiri godine opsade, a posebno prema više od 12 hiljada ubijenih građana i dece, kao i više od 60.000 ranjenih.

Fikret Grabovica, predsednik Udruženja roditelja ubijene dece opkoljenog Sarajeva od 1992. do 1995. godine, podsetio je da zločinci nisu birali mesto ili vreme da ubiju nevine građane Sarajeva, čak su i ovde, na mestu komemoracije, građani stajali u redu za preuzimanje humanitarne pomoći. Naglasio je važnost očuvanja kulture sećanja, posebno za mlađe generacije kako bi znali šta se događalo tokom opsade grada.

Muzafer Teskeredžić, generalni sekretar Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, naglasio je važnost kulture sećanja i potrebu da se sećamo onoga što se događalo tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, kako bi se sprečilo ponavljanje takvih tragedija.

Derviš Šito, čiji je supruzi ubijena u ovom masakru, izrazio je svoje promišljanje o tom tragičnom događaju 30 godina kasnije i istakao da zločini poput ovoga ne smiju biti zaboravljeni.

Najnovije objave