Nedjelja, 19 Maja, 2024

Konzumiranje previše šećera djeluje na kožu

Najčitanije objave

Konzumiranje previše šećera negativno djeluje i na vašu kožu.

Prehrana bogata šećerom ne pogoduje lijepoj i mladolikoj koži, šokantna je istina koju su prije nekoliko godina objavili naučnici. To je otkriveno slučajno, dok su se istraživali učinci dijabetesa na izgled kože.

Pokazalo se da najstarije izgledaju osobe koje pate od dijabetesa jer zbog svojeg zdravstvenog stanja već duže vrijeme imaju visoku razinu glukoze u krvi. Negativan učinak šećera tada se počeo detaljnije ispitivati.

Pokazalo se da proces glikozilacije (vezanja složenih šećernih struktura na proteine i lipide) uništava proteinska vlakna kože – kolagen i elastin. Molekule šećera, naime, vežu se za elastična proteinska vlakna, pri čemu se umrežavaju u krutu strukturu umanjujući učinkovitost elastina i kolagena koji su zaslužni za očuvanje mladenačkog izgleda.

Glikozilacija svoj kobni proces završava stvaranjem šetnih spojeva, nazvanih “završni proizvod glikozilacije”. Ti spojevi ubrzavaju prirodni proces razgradnje hijaluronske kiseline, što rezultira suhoćom i opuštenošću kože.

Ako moramo birati između svježeg izgleda i bora, vjerujem da će se većina žena odlučiti za svježi izgled, pa će slatke zalogaje zamijeniti zdravijom poslasticom ili proteinima koji pomažu u izgradnji i tonusu mišića te usporavaju starenje.

Ako vaša prehrana obiluje šećerima i rafiniranim ugljikohidratima koji se u tijelu brzo pretvaraju u šećere, koža se neprestano bori da ostane mlada. Zbog toga je opuštena i tanka (pogotovo ispod očiju), a bore i linije vidljivije, i to uglavnom na čelu jer je, prema tradicionalnoj kineskoj medicini, to područje lica povezano s probavom.

Previše šećera ujedno može utjecati na distribuciju masnoća, pa slatkoljupci mogu imati tanju kožu, kao i ispijeniji izgled lica jer potkožno tkivo gubi masnoću koja je odgovorana za punoću.

Zamjena za šećer

Med je izvrsna prirodna zamjena za bijeli šećer u gotovo svim receptima.

Javorov sirup odlično pristaje u kolače i pite, slatke kaše, kremaste deserte i kao preljev za palačinke i voće. Pritom se u receptu 1 šalica šećera zamjenjuje s 2/3 do 3/4 šalice sirupa, a potrebno je i smanjiti udio tekućine.

Stevia ne sadrži kalorije, ima niski glikemijski indeks pa je pogodna za dijabetičare i one koje paze na kilograme. Pripazite da dodate tek malu količinu jer je od 300 do 400 puta slađa od konzumnog šećera.

Agavin sirup ima izrazito sladak okus ali niži glikemijski indeks. Zato se sporo prerađuje u organizmu i ne podiže razinu glukoze u krvi. Idealan je za zaslađivanje kremastih deserata poput pudinga, kaša i krema.

Cimet pomaže u održavanju normalne razine glukoze u krvi. Odlično se sljubljuje s kavom, čajem i slasticama. Dovoljne su male količine, primjerice dvije žličice cimeta u prahu pretvorit će pitu od jabuku u mirisnu i slatku poslasticu bez dodanog šećera.

Suho voće poput datula, grožđica, marelica ili smokve značajno će zasladiti svaki recept. Možete ih nasjeckati na veće komadiće ili ih natopiti tijekom noći i smiksati u pire te takve dodavati u slastice kao zamjenu za šećer.

Najnovije objave