Petak, 17 Maja, 2024

Prije 108 godina Gavrilo Princip je izvršio atentat na Ferdinanda. O svemu se još pletu mitovi i legende

Najčitanije objave

Prije 108 godina, 28. lipnja 1914. u Sarajevu je izvršen atentat na prestolonasljednika i nadvojvodu Franju Ferdinanda i njegovu suprugu. Taj atentat bio je povod za izbijanje Prvoga svjetskog rata.

Gavrilo Princip, član tajne organizacije “Mlada Bosna” koja je imala cilj putem buna, ustanaka i oružanih atentata zbaciti austrougarsku vlast u Bosni i Hercegovini, izvršio je atentat. U samom atentatu sudjelovalo je još šest osoba: Muhamed Mehmedbašić, Vaso Čubrilović, Nedeljko Čabrinović, Cvjetko Popović, Danilo Ilić i Trifko Grabež. Nedeljko Čabrinović bacio je bombu na povorku, ali je prestolonasljednik bombu odgurnuo s krova te je ona pala na sljedeći automobil u koloni. Gavrilo Princip i ostali atentatori niz ulicu su čuli eksploziju bombe i napustili svoja mjesta. Neobičnim spletom slučajnosti, nadvojvodin automobil je u trenutku prošao pokraj Gavrila Principa, piše Wikipedia.

On je potegao revolver i ispalio dva hica. Prvi je pogodio nadvojvodu, a drugi je, umjesto Potioreka, greškom pogodio vojvotkinju Sofiju. Trećim hicem je pokušao ubiti sam sebe, ali ga je pobjesnjela masa već šćepala tako da ga je policija spasila od sudbine koju je priželjkivao. Progutao je cijanid, ali opet nije bilo očekivanog efekta.

Historija bilježi i razgovor prikladan holivudskoj filmskoj produkciji između Franza i Sofije. Je li tačan ne zna se, ali je navodno prvo vrisnula vojvotkinja ugledavši krv koja curi iz Franzovih usta. “Što je s tobom?”, povikala je nesvjesna vlastite rane u abdomenu i intenzivnog unutrašnjeg krvarenja. Ugledavši ranu na svojoj voljenoj, Franz je navodno rekao: “Soferl! Soferl! Nemoj mi umrijeti! Preživi radi naše djece!”. Prije nego su stigli do Konaka, prestolonasljednica Sofija je preminula. Ubrzo, preminuo je i prestolonasljednik.

Uslijedio je val nasilja kojim su bili izloženi sarajevski Srbi. Demolirani su objekti i onih Srba koji su bili lojalni Monarhiji, poput hotela Evrope vlasnika Gligorija Jeftanovića ili kavane Vase Čabrinovića, oca jednog od atentatora, napisao je Nihad Kreševljaković za Al Jazeeru.


DUBLJI UZROCI ATENTATA
Gavrilo Princip je, kao i ostali atentatori, uhvaćen, a suđeno im je od 12. do 28. listopada 1914. godine.

U analizi korijena atentata ističe se da je Franjo Ferdinand počeo zagovarati reformu dvojne Austrijsko-Mađarske unije u trojnu Austrijsko-Mađarsko-Slavensku uniju. Ta ideja je odbojna mađarskim političarima koji bi njome izgubili izlazak na more, ali ona je bila više nego odbojna Kraljevini Srbiji.

Osnovnu ulogu u atentatu odigrat će tajna srpska teroristička organizacija “Crna ruka” koja je službeno osnovana 10. lipnja 1910. godine, iako su njezini članovi već ranije bili uključeni u terorističke operacije i politička ubojstva kao na primjer ubojstvo srpskog kralja Aleksandra Obrenovića. Glavni zapovjednik “Crne ruke” bio je ujedno i glavni zapovjednik Srpske vojne obavještajne službe pukovnik Dragutin Dimitrijević Apis. Na području Bosne “Crna ruka” je kontrolirala organizaciju “Mlada Bosna” čiji članovi će izvršiti atentat.


Glavni organizator bio je agent srpske tajne službe Rade Malobabić, jedan od optuženika na zagrebačkom Veleizdajničkom procesu iz 1909. godine.

Vijest o ubojstvu bila je kao naručena za Austro-Ugarsku koja je tražila povod za rat sa Srbijom, uvjerena kako će je pokoriti i uništiti jednim udarcem, piše Wikipedia.

Atentat Gavrila Principa i drugih članova Mlade Bosne bio je povod za izbijanje Prvog svjetskog rata koji je donio novu podjelu svijeta. I milijune žrtava.

(Slobodna Dalmacija)

Najnovije objave