Petak, 17 Maja, 2024

Kako prebroditi perimenopauzu i menopauzu?

Najčitanije objave

Nivo naših hormona se mijenja iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec i kroz cio životni vijek, čak nije isti ni u toku jednog dana! Zbog toga i ne postoji savršeni nivo hormona u bilo kojoj fazi života. Ipak osluškujući svoje tijelo svjesne smo da postoje normalni rasponi.

Ako govorimo o 40-tim godinama života, tijelo će nam u periodu perimenopauze dati signale da ipak nešto treba da preduzmemo. Taj period može trajati i do 10 godina! Danas, srećom, ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi žene u ovom periodu gubile na kvalitetu života i trpile krajnje neprijatne simptome. Naše tijelo nas samo upozorava da treba nešto da preduzmemo, a pred nama su brojne opcije koje nam mogu pomoći.

Perimenopauza (predmenopauza) je period tranzicije kada se ženski organizam priprema za menopauzu i nakon izvjesnog vremena, postepeno dođe i do potpunog izostanka ciklusa. Promjene koje se dešavaju u vrijeme perimenopauze razlikuju se od žene do žene, ali je jedno izvjesno – mogu veoma uticati na kvalitet života.

U perimenopauzalnom periodu postoje fluktuacije u nivou ženskih hormona, zbog čega se simptomi mogu mijenjati bukvalno od nedelje do nedelje. Tokom ovog perioda nivo estrogena u tijelu počinje da varira i to neravnomerno.

Najočitiji i najčešći simptom perimenopauze su neredovne menstruacije. Mogu trajati kraće ili biti obilnije, mogu trajati duže, a ponekad mogu i sasvim izostati što može da zavara žene da pomisle da su već ušle u menopauzu.

Naleti vrućine, valunzi se najčešće povezuju sa menopauzom, ali postoji vjerovatnoća da se sa njima upoznate i pre izostanka menstruacije. Odlikuju se iznenadnim osećajem toplote, crvenilom u licu i jakim lupanjem srca. Ovo traje 1-5 minuta i javlja se nekoliko puta u toku dana. Vrlo često dešava se noću i remeti kvalitet sna.

Variranje raspoloženja – hormoni mnogo utiču na naše raspoloženje, nagle promjene raspoloženja koje vam inače nisu svojstvene karakterišu ulazak u perimenopauzu. Ukoliko promjenama nivoa hormona dodamo i poremećen kvalitet sna, možemo razumjeti zašto dolazi do lošeg raspoloženja.

Promjena životnog stila treba da ide u korak sa promjenom životnog ciklusa. Najbolje što možete uraditi za sebe jeste da prepoznate simptome na vrijeme, promjenite režim ishrane, uvedete redovnu fizičku aktivnost… Pomoć u borbi sa neprijatnim simptomima možete potražiti i u prirodnim proizvodima.

Menopauza je period o kome se rijetko i ispod glasa priča, iako svake godine 25 miliona žena prođe kroz ovo stanje: krajnje prirodno i uobičajeno.

Prema definiciji menopauza zvanično nastupa godinu dana nakon posljednjeg menstrualnog krvarenja. Međutim, nemoguće je odrediti preciznu godinu koja bi važila za čitav ženski rod. Njen početak je određen, pre svega, nasljednim faktorom. Mada i način života utiče na ubrzavanje procesa.

Takođe, razne operativne intervencije na jajnicima, autoimune bolesti, kao i hemioterapije povećavaju rizik od prijevremenog ulaska u menopauzu. Razlog za to jeste oštećenje tkiva jajnika koje one izazivaju.

Menopauza je proces, a ne samo tačka u vremenu i ona sa sobom donosi niz simptoma koji utiču na svakodnevicu žene. Uz već poznate simptome, ona donosi i: nervozu, nesanicu, česte glavobolje…

Zbog hormonalnih promjena dolazi do ubrzanog lupanja srca, viška kilograma, urinarnih infekcija, kao i promjena u psihi. Pad koncentracije i depresija su česti pratioci novog stanja. Ulazak u menopauzu stvara promjene i na koži. Takođe, ovo je period kada bi žene trebalo da povedu računa o svom zdravlju, da pripaze na razvoj osteoporoze i da redovno odlaze na preventivne ginekološke preglede.

Najnovije objave