Četvrtak, 16 Maja, 2024

IZRAEL: Rat ih puno košta, ekonomija im na rubu propasti

Najčitanije objave

U proteklim mjesecima, sukob u Pojasu Gaze između Izraela i Hamasa nije samo zahvatio naslove vijesti, već je ostavio duboke i dugoročne posljedice na izraelsku ekonomiju i društvo. Vojne operacije, mobilizacija rezervista i opća militarizacija suštinski su poremetili temelje države koja se suočava s izazovima kakve nije vidjela decenijama.

Najizraženiji aspekti uticaja sukoba su ekonomske prirode. Izrael je suočen s enormnim vojnim troškovima, koji su u znatnoj mjeri prekinuli trend smanjenja vojne potrošnje koji je trajao od 1990. godine. Trend koji je do tada smanjivao udio vojne potrošnje u bruto nacionalnom proizvodu (BNP) sada je prekinut, a predviđanja budžeta ukazuju na daljnje povećanje izdvajanja za vojsku u narednim godinama.

Mobilizacija rezervista je dodatno opteretila ekonomiju. Oko 360.000 rezervista, što čini osam posto radne snage, pozvano je u aktivnu vojnu službu. Ovo je dovelo do ozbiljnih poremećaja na tržištu rada, s procjenama koje sugeriraju da je čak 14 posto izraelske radne snage trenutno odvojeno od radnih mjesta i angažovano u vojsci.

Sektor visoke tehnologije, koji je bio stub izraelske ekonomije, takođe je pretrpio značajne gubitke. Mladi radnici, često ključni u ovoj industriji, sada su mobilisani i nedostaju radnoj snazi. To je dovelo do prekida u radu na projektima, neispunjenih ugovora i općeg usporavanja poslovanja u sektoru. Dok je IT sektor relativno neozlijeđen, ostali sektori tehnologije bilježe značajne gubitke.

Osim ekonomskih posljedica, sukob je imao i društvene implikacije. Raseljenje iz pograničnih oblasti i svakodnevni sukobi sa Hezbolahom dodatno su destabilizirali stanovništvo. Palestinski radnici su uklonjeni iz svih privrednih aktivnosti, što je dodatno pogoršalo situaciju na tržištu rada.

Prognoze agencija za kreditne rejtinge upozoravaju na daljnje pogoršanje ekonomske situacije. Predviđa se pad ukupne privredne aktivnosti i daljnje povećanje budžetskog deficita, što bi moglo dovesti do novog obaranja kreditnog rejtinga Izraela.

Ukupno gledano, sukob u Gazi nije samo vojni incident, već je postao i ekonomska i društvena kriza koja će zahtijevati ozbiljne napore za oporavak. Izrael se suočava s novim izazovima koji će zahtijevati promišljene politike i strateško planiranje kako bi se prevazišle posljedice ovog sukoba i ponovno uspostavio ekonomski prosperitet i stabilnost.

Najnovije objave