Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini su završeni, a podjela mandata u općinskim vijećima donosi fokus na iduću, uvijek uzbudljivu etapu – izbor gradonačelnika Sarajeva. S obzirom na političke tenzije i podjele među strankama, predstojeći proces obećava da će biti dinamičan, s brojnim pregovorima i mogućim preokretima.
Gradsko vijeće: Ključne brojke i proceduralne novine
Gradsko vijeće Sarajeva sastoji se od 28 vijećnika, po sedam iz svake od četiri gradske općine. Značajna promjena u ovogodišnjem procesu odnosi se na način glasanja: za razliku od prethodnih godina, gradonačelnik će se birati javnim glasanjem. Ova promjena uslijedila je nakon kontroverzi koje su obilježile ranije izbore, kada su tajna glasanja omogućila političke igre iza zatvorenih vrata, kao što je to bio slučaj sa izborima za gradonačelnika 2016. godine i čuvenom „aferom Asim“.
Da bi bio izabran, kandidat mora dobiti najmanje 15 glasova, a izbor će zavisiti od podrške vijećnika iz dva suprotstavljena politička bloka: SDA, SBiH i DF s jedne, te SDP, NiP i NS s druge strane. Preliminarne procjene ukazuju na izjednačen broj vijećnika među blokovima, čime postizanje većine postaje veliki izazov.
Statut i etnički balans: Prednost za opoziciju
Prema Statutu Gradskog vijeća, najmanje 20% mjesta (šest vijećnika) moraju zauzimati Bošnjaci, Hrvati i Srbi, dok su dva mjesta zagarantirana vijećnicima iz reda „ostalih“. Ova pravila mogu igrati u korist opozicione „Trojke“, jer Stranka za BiH i SDA nisu ostvarile uspjeh u predstavljanju nebošnjaka u općinskim vijećima, dok je njihov saveznik, Demokratska fronta (DF), prošao slabo na izborima. Time Trojka potencijalno dobija prednost kada se uzmu u obzir etničke kvote, koje SDA i SBiH teže ispunjavaju.
Demokratska fronta u dilemi
Jedna od ključnih nepoznanica u ovoj političkoj jednadžbi jeste ponašanje DF-a, posebno vijećnika iz Starog Grada, koji su u ovoj općini podržali Trojku, za razliku od drugih dijelova kantona. Ovaj nesvakidašnji potez mogao bi dodatno zakomplicirati odnose u pregovorima i otvoriti vrata za moguće promjene savezništava.
Kandidati za gradonačelnika: Kapidžić, Izetbegović i Avdić u fokusu
Za poziciju gradonačelnika, SDA je već podržala kandidaturu Faruka Kapidžića, ali politički kuloari sugeriraju da bi Kapidžić mogao ustupiti mjesto Sebiji Izetbegović, supruzi Bakira Izetbegovića. Ovaj potez, međutim, nosi rizik, budući da nije sigurno hoće li SBiH i DF podržati takvu strategiju.
S druge strane, Trojka za sada nema jasnog kandidata. Iako je Jasmin Ademović ranije pokazivao interes za ovu poziciju, njegovo neslaganje s ostatkom opozicionih stranaka i slabiji rezultat u Općini Centar smanjuju vjerovatnost da će on postati kandidat. Trenutno, prema dogovorima u opoziciji, kandidat za gradonačelnika trebao bi biti iz NiP-a, a jedno od imena koje se spominje je trenutni dogradonačelnik Samir Avdić.
Šta dalje?
S obzirom na podjednak odnos snaga između suprotstavljenih političkih blokova i složene igre utjecaja, naredne sedmice obećavaju politički triler. Pregovori, dogovori, moguće promjene savezništava i daljnje političke igre obilježit će borbu za poziciju čelnika glavnog grada BiH. Koga će Gradsko vijeće na kraju izabrati, ostaje neizvjesno, ali jedno je sigurno – izbor gradonačelnika Sarajeva nikada nije bio samo pitanje glasova već složenih političkih strategija koje će, po svemu sudeći, obilježiti i ovaj put.