Subota, 27 Aprila, 2024

Sve više zapadnih zemalja želi ugasiti TikTok. Influenceri vrište: “Ostaćemo bez posla!”

Najčitanije objave

Sve više država Zapada izražava želju za zabranom popularne društvene platforme TikTok, što je pokrenulo rasprave o slobodi govora i zabrinutosti za budućnost influencera.

TikTok, platforma koja je osvojila svijet svojom raznolikošću zabavnih sadržaja i kratkih videozapisa, suočava se s izazovima koje nameću američki zakonodavci. Glavni problem leži u bojazni da bi kineske vlasti mogle zahtijevati pristup korisničkim podacima TikToka, što bi moglo dovesti do ugrožavanja privatnosti i sigurnosti korisnika diljem svijeta. Prema izvješću Forbesa, kompanija ByteDance, koja posjeduje TikTok, priznala je prošle godine da prati novinare kako bi otkrila izvore internih informacija o kompaniji, dodatno pojačavajući sumnje u sigurnost podataka korisnika.

Sve više zapadnih zemalja želi ugasiti TikTok. Influenceri vrište: "Ostaćemo bez posla!"

S druge strane, zagovornici TikToka ističu Prvi amandman kao pravni osnov za zaštitu slobode govora na platformi. Međutim, s obzirom na sve češće zloupotrebe društvenih medija i pitanja privatnosti, mnogi pozivaju na redefiniciju ovog temeljnog prava u digitalnom dobu.

Jedan od ključnih argumenata protiv zabrane TikToka je zabrinutost za sudbinu milijuna influencera koji svojim kreativnim sadržajima stvaraju veliku publiku i zarađuju. Zatvaranje platforme za njih bi značilo gubitak posla i izvor prihoda. Neki analitičari upozoravaju da bi ovo moglo dovesti do ozbiljnih ekonomskih posljedica, ne samo za influencere, već i za marketinšku industriju i oglašivače koji su se oslonili na TikTok kao platformu za promociju proizvoda i usluga.

Uz sve ovo, postavlja se pitanje koliko bi influencera ostalo bez posla ako dođe do zabrane TikToka, što predstavlja stvarnu zabrinutost za sve one koji žive od stvaranja sadržaja na ovoj popularnoj platformi.

Najnovije objave