Četvrtak, 9 Maja, 2024

Predstavnički dom SAD-a usvaja zakon o sankcijama za podrivanje Dejtonskog sporazuma

Najčitanije objave

Predstavnički dom Kongresa Sjedinjenih Američkih Država (SAD) usvojio je zakon pod nazivom “Održavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma kroz sankcije” s ciljem odvraćanja destabilizirajućih aktivnosti u Bosni i Hercegovini (BiH).

Da bi zakon postao važeći, mora proći i proceduru u Senatu, a potom ga mora potpisati i predsjednik SAD Joe Biden, piše Glas Amerike.

“Dejtonski sporazum je simbol američkog liderstva i posvećenosti. Ako dopustimo da se uruši, riskiramo povratak nasilja u Bosnu. Neprijatelji poput Rusije ili Kine pozdravili bi takve potrese i učvrstili svoje ekonomske i sigurnosne pozicije”, izjavila je nakon usvajanja republikanka iz Predstavničkog doma Ann Wagner, koja u Kongresu predstavlja distrikt iz države Missouri u kojem živi desetine tisuća ljudi porijeklom iz BiH.

Wagner, koja je predložila zakon, izrazila je nadu da će Senat brzo reagirati te dodala da će zakon “uvesti i kodificirati sankcije lošim akterima poput Milorada Dodika u BiH, koji nastavljaju svoju agendu secesionizma, korupcije i destabilizacije”.

Zakon predviđa i sankcije osobama iz inozemstva koje podrivaju Dejtonski sporazum ili na drugi način ugrožavaju stabilnost BiH.

Osim Wagner, sponzori zakona su demokratkinje Susan Wild (Pennsylvania) i William Keating (Massachusetts) te republikanci Thomas Kean (New Jersey), Michael Turner (Ohio), Michael Lawrel (New York) i Brett Guthrie (Kentucky).

Kada je nacrt zakona predstavljen u srpnju 2023., Turner, koji je bio gradonačelnik Daytone u vrijeme pregovora o miru u BiH, izjavio je da zakon pokazuje posvećenost SAD promicanju sigurnosti i prevenciji nasilja: “Pozivanjem na odgovornost one koji podrivaju mirovne sporazume, šaljemo snažnu poruku da međunarodna zajednica neće tolerirati poteze koji produljuju sukobe i ljudsku patnju.”

Sličan zakon, također predložen od strane Wagner, usvojen je u Predstavničkom domu u rujnu 2022. tijekom prošlog Kongresa, ali ga Senat nije potvrdio.

Sankcije su alat koji SAD sve češće koriste protiv pojedinaca iz BiH koji narušavaju stabilnost zemlje i Dejtonski mirovni sporazum.

Odsjek za kontrolu strane imovine (OFAC) Sekretarijata za financije SAD-a sankcionirao je 13. ožujka troje službenika iz entiteta Republika Srpska (RS) navodeći da podrivaju mir i stabilnost u BiH: Branislava Okuku, Srebrenku Golić i Jelenu Pajić Baštinac.

U obrazloženju je navedeno da su pomogli predsjedniku RS-a, Dodiku, “da podriva Dejtonski mirovni sporazum, te autoritet Ustavnog suda BiH i Visokog predstavnika”.

Predsjednik Biden proširio je ovlaštenja za sankcioniranje na Zapadnom Balkanu u lipnju 2021., a prvi sankcionirani bio je upravo Dodik, kojeg je Sekretarijat za financije već sankcionirao 2017.

U međuvremenu, sankcionirana su i njegova djeca – Gorica i Igor – kao i drugi visoki dužnosnici RS-a, poput Nenada Stevandića, predsjednika Narodne Skupštine RS-a, i Radovana Viškovića, predsjednika Vlade.

Najnovije objave