Srijeda, 3 Jula, 2024

REGIONALNI MEDIJI O VUČIĆ-DODIK IGRAMA: Amerikancima je konačno prekipjelo!

Najčitanije objave

Američki ambasador u Sarajevu, Michael Murphy, izjavio je u nedjelju da je trenutna situacija u Bosni i Hercegovini “najgora od ratnih 90-ih godina” te da je “politička klima vrlo loša”. Murphy je istaknuo kako je primjetan porast međuetničke netolerancije i govora mržnje, što dodatno destabilizira zemlju, piše Jutranji list.

Glavni destabilizirajući faktor

Američki diplomata smatra da BiH ide u “pogrešnom smjeru” te je predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, definirao kao glavnog remetilačkog i destabilizirajućeg faktora. Murphy je naveo kako mu je dosta svakodnevnog slušanja zlobne, etnonacionalističke retorike koja dolazi sa svih strana političkog i etničkog spektra u BiH. No, naglasio je da je Dodik posebno odgovoran za ove probleme.

“Njegova sve podlija, ksenofobična i zadrta retorika razara tkivo ove zemlje, a njegovo secesionističko djelovanje direktna je prijetnja Daytonskom mirovnom sporazumu. Njegov autoritaran pristup vlasti jasno podsjeća na njegova ‘bliskog prijatelja’ Vladimira Putina, a građanima RS-a uskraćuje osnovna prava i slobode,” rekao je Murphy.

Vučićeva uloga

Murphy je također ukazao na ulogu predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, koji se, prema njegovim riječima, upustio u završnu fazu svoje verzije “memorandumsko-miloševićevskog” projekta. Američki ambasador je već zasićen stalnim Dodikovim provokacijama o secesiji i odvajanju RS-a iz BiH te je jasno dao do znanja da je plan za “mirno razdruživanje” opasna i nezakonita fantazija koja prijeti američkim interesima u BiH.

Murphy je kritizirao nedavni Vučićev i Dodikov Svesrpski sabor u Beogradu, s kojeg su poslane zabrinjavajuće poruke koje podsjećaju na 90-e godine i miloševićevske projekte. Dok je američki ambasador u Srbiji, Christopher Hill, bio prilično suzdržan i benevolentan prema tom događaju, Murphy je bio vrlo oštar, uočivši sav rizični potencijal Vučić-Dodik sastanaka za sigurnost regije, posebice BiH, piše beogradski Danas.

Stav SAD-a

Američka ambasada u BiH tada je reagirala, ističući da su zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru napad na Daytonski sporazum i državne institucije BiH. Srpski nezavisni analitičar i bivši diplomat, Srećko Đukić, smatra kako Hill drži da je za SAD Kosovo veći problem od BiH. No, Murphy je naglasio kako je Republika Srpska entitet unutar BiH te da njeno postojanje ovisi o Daytonskom ustavu.

Murphy je upozorio kako je negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca velika prepreka procesu pomirenja u BiH. Također je istaknuo zabrinjavajući podatak da svake godine oko 50 tisuća građana BiH, bez obzira na nacionalnost, napusti zemlju, te da čak 60 posto mladih vidi svoju budućnost izvan BiH.

Zabrinutost za regiju

Ovaj istup američkog ambasadora sigurno će odjeknuti regijom i može biti znak da će administracija SAD-a ozbiljnije shvatiti Dodikove podvale i destabilizirajuće aktivnosti. Također, to bi moglo biti upozorenje Draganu Čoviću da ne prelazi “crvenu liniju” te da se konačno otarasi malignog utjecaja Milorada Dodika, koji sigurno nije saveznik ni zaštitnik interesa hrvatskog korpusa u BiH.

Najnovije objave