Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024

Može li se spriječiti nasilje u školama? Deset mjera koje se moraju sprovesti BiH

Najčitanije objave

Današnji stravični događaj u kojem je dječak ubio svoje vršnjake i učitelje u školi, izazvao je šok i zgražanje širom svijeta. Takav nasilni čin može imati dubok i dugotrajan utjecaj na sve uključene u ovaj tragični događaj, pa i uključujući i školarce u Bosni i Hercegovini.

Ovakvi događaji su traumatični i mogu izazvati osjećaje straha, anksioznosti, tuge i bespomoćnosti kod djece i mladih. Mnogi od njih mogu se osjećati nesigurno u školi i imati poteškoća s koncentracijom i učenjem. Osim toga, ovakvi događaji mogu imati i dugoročni utjecaj na mentalno zdravlje učenika.

Stoga je vrlo važno da se u školama u Bosni i Hercegovini preduzmu mjere kako bi se djeca i mladi osjećali sigurno i zaštićeno. Uz to, važno je osigurati da učenici imaju pristup stručnoj pomoći i podršci, ako je potrebno. Roditelji i nastavnici također imaju važnu ulogu u tome da se učenici osjećaju sigurno i da se bave svojim emocijama.

Veoma je važno prepoznati potencijalne znakove nasilja i provoditi preventivne mjere kako bi se spriječili ovakvi stravični događaji. U tom smislu, važno je osigurati da se u školama podiže svijest o važnosti sigurnosti i prevenciji nasilja.

U teškim trenucima poput ovog, važno je pružiti podršku i utjehu svim uključenim stranama i zajednicama. Nadamo se da će se svi potrebni koraci poduzeti kako bi se osigurala sigurnost djece i mladih u školama u Bosni i Hercegovini.

Deset mjera

Šta predstavnici vlasti mogu uraditi?

1. Razvijanje i provedba sustava zaštite od nasilja u školama – definiranje protokola postupanja u slučajevima nasilja u školama.

2. Povećanje sigurnosti na školskim objektima – osiguravanje kvalitetne fizičke zaštite školskih objekata, poput ograde, video nadzora, alarmnih sustava, itd.

3. Redovito provjeravanje školskog osoblja i zaposlenika – provjera potencijalnih prijetnji ili rizika od strane osoblja i zaposlenika.

4. Edukacija učenika, osoblja i roditelja – osiguravanje edukacija o važnosti sigurnosti u školama, o prepoznavanju i prevenciji nasilja i drugih prijetnji.

5. Poboljšanje komunikacijskih linija između škole i roditelja – redovno informiranje roditelja o aktivnostima u školi i bilo kojim prijetnjama sigurnosti.

6. Osiguravanje dostupnosti stručne pomoći i podrške za učenike i osoblje škole – osiguranje dostupnosti psihologa ili drugih stručnjaka koji će pružati podršku učenicima ili osoblju škole koji se bore s bilo kojim oblikom traume ili stresa.

7. Provođenje redovitih vježbi evakuacije i sigurnosnih procedura – osiguranje da učenici i osoblje škole budu upoznati s protokolima evakuacije u slučaju opasnosti.

8. Provjera posjedovanja oružja od strane učenika ili osoblja škole – redovita provjera posjedovanja oružja od strane učenika i osoblja škole.

9. Povećanje prisutnosti osoblja za nadzor – osiguranje prisutnosti osoblja za nadzor na kritičnim područjima školskog prostora, poput hodnika, kantina, i drugih mjesta gdje se učenici okupljaju.

10. Jačanje partnerstva s lokalnim vlastima i organizacijama – suradnja s lokalnim vlastima i organizacijama koje se bave sigurnošću i prevencijom nasilja kako bi se osigurala sigurnost u školama i u širem okruženju u kojem se škole nalaze.

(Infodan)

Najnovije objave