Četvrtak, 9 Maja, 2024

Danas je Međunarodni dan žena. Ko može zaštititi žene u BiH?

Najčitanije objave

Međunarodni dan žena se slavi svake godine 8. marta, te se tog dana odaje priznanje ekonomskim, političkim i društvenim postignućima žena.

Svoje korijene vuče iz inicijative socijalističkih organizacija prije Prvog svjetskog rata, koje su se zalagale za jednakost spolova, pravo glasa i emancipaciju žena.

Prvi Dan žena zabilježen je 28. februara 1909. u SAD-u putem deklaracije koju je usvojila Socijalistička partija Amerike. Taj dan se također obilježava poznati požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine, u kojem je smrtno stradalo 123 žena i djevojčica.

Koncept Međunarodnog dana žena pojavio se početkom 20. stoljeća u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije, kada su žene često prosvjedovale zbog loših radnih uvjeta. Tako su tekstilne radnice 8. marta 1857. javno demonstrirale u New Yorku, tražeći poboljšanje radnih uvjeta i plaća. Policija je nasilno intervenirala, no te iste žene su kasnije osnovale sindikat.

Prosvjedi 8. marta su se nastavili u narednim godinama, s najpoznatijim događajem 1908. kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.

Godine 1910. održana je prva međunarodna ženska konferencija u Kopenhagenu pod okriljem Socijalističke Internacionale, koja je usvojila prijedlog slavne njemačke socijalistkinje Clare Zetkin i proglasila “Međunarodni dan žena”. Već sljedeće godine, taj dan su obilježili milijuni ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj.

Godine 1975. proglašena je Međunarodnom godinom žene, a UN je počeo službeno obilježavati Međunarodni dan žena.

Pravo glasa za žene u Bosni i Hercegovini i drugim republikama bivše Jugoslavije je uspostavljeno 1945. godine, dok je Švicarska bila posljednja zemlja u Europi koja je to učinila 1972. godine.

Osmi marta također pruža priliku muškarcima da iskažu ljubav i poštovanje prema ženama. Redakcija Faktora ovim putem čestita svim damama Dan žena.

No, dok se ovaj dan obilježava, brojni slučajevi femicida u našoj zemlji – počevši od nedavnog u Tuzli, ubistva Tuzlanke Selme Baluković, preko smrti njezine sugrađanke Amre Kahrimanović, pa sve do nedavnog brutalnog događaja u Gradačcu, ubistva Nizame Hećimović, potiču bh. građanke na ozbiljno razmišljanje: Ko će ih zaštititi i imaju li razloga za slavlje?

Najnovije objave