Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024

Kakvi su to dronovi kamikaze koji siju strah u Ukrajini?

Najčitanije objave

Iran je dostavio Rusima najmanje dva sustava bespilotnih letjelica – Šahid-136 i Mohadžer-6. Šahid-136 može se opisati kao oružje za izravan napad, a poznat je kao samoubilački dron jer eksplodira prilikom udara. To je sirova i jeftina krstareća raketa s malom bojnom glavom, vjerojatno reda veličine od 25 do 30 kilograma.

Iako se tvrdi da ima maksimalan domet do 2500 kilometara, koristi se za daleko kraće ciljeve. Mohadžer-6 je bespilotna letjelica (UAV) koja može nositi male projektile i vođene bombe. Može letjeti do 12 sati te ima domet do 200 kilometara i kapacitet da se vrati u bazu nakon što izbaci svoj teret.

Rusija je upotrijebila obje vrste bespilotnih letjelica, kojima je relativno jednostavno upravljati, ubrzo nakon isporuke u augustu, prema tiskovnim izvješćima. Šahid-136, preimenovan u Geran-2 u ruskoj službi, bio je u upotrebi najkasnije u septembru, a Mohadžer-6 početkom oktobra, navodi se u analizi američkog Instituta za mir (United States Institute of Peace – USIP).

Moskva se u Ukrajini okrenula uvozu iranskih dronova jer je nakon mjeseci rata postalo jasno da domaća proizvodnja nije adekvatna, odnosno da znatno zaostaje za konkurencijom na tom polju. U početnoj fazi rata Ukrajinci su velike uspjehe postigli zahvaljujući turskim dronovima Bayraktar.

Dizajn dronova kamikaza relativno je jeftin, jednostavan i lak za proizvodnju. Iranski sustav može se oslanjati na satelitsku navigaciju za dobivanje informacija, što ograničava njegovu točnost. Ali bi se također mogao uvesti tražitelj mete koji bi davao smjernice u zadnjoj fazi angažmana, iako uz dodatne troškove i složenost.

Pojedinačni modeli su ranjivi i lake mete za protuzračnu obranu, ali njihova niska cijena omogućuje vojsci da ih koristi u većim količinama – ili u rojevima – protiv meta na traženim područjima, što im povećava ubojitost.

Najnovije objave