Petak, 3 Maja, 2024

ZANIMLJIVOSTI: Trzanska džamija u Žepču sagrađena sredstvima od otkupa dobijenog za sina Eugena Savojskog (VIDEO)

Najčitanije objave

Zanimljivosti oko ove male mahalske džamije, koja se pretpostavlja da datira iz 16. stoljeća, obuhvataju nekoliko intrigantnih priča. Džamija nosi dva imena, a za svako postoji svoje objašnjenje.

Ova mahala, u kojoj se nalazi džamija, naziva se Trzna, pa stoga nosi naziv Trzanska. Ime Trzna obično označava mjesto okupljanja ljudi. Nekada se ova mahala nazivala i trgovište u nekim spisima, što sugerira veze s trgovinom i stanovništvom koje je tu živjelo, kako je objasnio imam Ali-begove/Trzanske džamije, Irdin efendija Tutnjić.

Što se tiče porijekla naziva Alibegova džamija, efendija Tutnjić je podijelio legendu koja je objavljena u časopisu Muallim.

Legenda kaže da je kada je Eugen Savojski prolazio kroz ove krajeve i uništavao sve pred sobom, Žepče također nije izbjeglo stradanje. Sve četiri žepačke džamije su uništene zajedno s njim – rekao je imam Tutnjić.
Tada, prema legendi, 1697. godine, dječak po imenu Ali sakrio se negdje u kutu ili na tavanu džamije. Kasnije će postati poznat kao Alija Žepčak. Pridružio se vojsci Ferhad-paše Sokolovića, koja je porazila Eugena Savojskog i zarobila sedam generala i njegovog najstarijeg sina.

Zbog izvanrednog doprinosa u borbi, Ferhad-paša Sokolović je imenovao Aliju Žepčaka bajraktar-begom i darovao mu Žepačko polje.

Kada su pregovori oko primirja doveli do čitanja uslova mira, poraženi general Eugen Savojski izjavio je: “Ratnu odštetu platit ću kao i obično, ali sina ne dam ni za što! Postupite s njim kako hoćete!” Njegovu odštetu platila je majka grofica Savojska, prodavši imanja u Štajerskoj i Ugarskoj kako bi otkupila svog sina – prepričava efendija Tutnjić.
Dio te odštete, dodaje on, Ferhad-paša Sokolović je poklonio Ali-begu Žepčaku, koji je s tim dijelom obnovio Trzansku džamiju, koja je zbog tog čina dobila ime Ali-begova. Također je sagradio han za putnike, zdanje za Veliku medresu te skelu na rijeci Bosni s besplatnim prijevozom, istaknuo je efendija Tutnjić dok je prepričavao zapise o tom događaju.

Iako se spominje kao osoba koja se skrivala u džamiji kao dječak Ali-beg dok je Savojski uništavao Žepče, efendija Tutnjić ističe da, iako se povezuje s obnovom, nije bio graditelj originalne džamije.

Unatoč naporima Medžlisa Islamske zajednice Žepče da pronađu više informacija o ranijem postojanju džamije, potvrđeni podaci o njenom postanku prije određenog vremena nedostaju, ističe imam Tutnjić. Čak su istraživali do Stambola, ali nisu pronašli više od referenci na Ali-bega i Trzansku džamiju.

Džamija Trzanska/Ali-begova bila je minirana i uništena u augustu 1993. godine, ostavljajući samo kamenje temelja.

Irdin efendija Tutnjić ističe da je 2008. godine počela ponovna izgradnja Trzanske džamije, naglašavajući da je zbog ozbiljnih oštećenja morala biti obnovljena gotovo iz temelja.

Morali smo započeti gotovo ispočetka. Sve je moralo biti očišćeno, sačuvano originalno kamenje i ponovno integrirano – naglasio je.
Imam Tutnjić ističe da su sve žepačke džamije, uključujući i Trzansku, obnovljene s financijskom podrškom zajednice, uz minimalnu pomoć humanitarnih organizacija.

Budući da je džamija na Nacionalnoj listi spomenika, ona je i dio planova i programa posjeta Žepču za sve koji žele posjetiti ovo područje – naglasio je Irdin efendija Tutnjić u razgovoru za Fenu.

Najnovije objave