Subota, 4 Maja, 2024

Skandal u BiH: 2200 političara, biznismena i policajaca koristilo aplikaciju Sky

Najčitanije objave

Policija u BiH ima sve više posla jer su stigli dešifrirani podaci o kriminalnim radnjama posljednjih deset godina, koje su razmijenjeni s Europolom i FBI-em.

U suradnji s USKOK-om, policija u BiH je razbila kriminalnu skupinu koja je godinama krijumčarila drogu i naoružanje u zemlje Europske unije, ostvarujući veliku zaradu. Nakon pretresa na jedanaest lokacija, uhapšene su četiri osobe, a pronađeni su dokazi kao što su dva kilograma droge skunk, pištolj i drugi predmeti.

Ova kriminalna skupina se tereti za krijumčarenje droge, oružja i vojne opreme, kao i za pranje novca. U proteklom razdoblju, prokrijumčarili su oko 300 kilograma droge speed, više od 100 kilograma droge skunk, 20 kilograma smjese za povećanje količine droge speed, 42 litre amfetaminskog ulja te četiri veće vreće droge ecstasy. Također, krijumčarili su 50 komada različitog vatrenog oružja. Svi dokazi su otkriveni kroz prepiske na aplikaciji za komunikaciju Sky, koja je postala ključni dokaz u procesuiranju kriminalaca.

Aplikacija Sky je također otkrila i druge kriminalne skupine, kao što je skupina Ibrahima Hadžibajrića i najmonstruozniji klan Veljka Belivuka u Srbiji. Procjenjuje se da je oko 2.200 osoba u BiH koristilo ovu aplikaciju za komunikaciju među kriminalnim klanovima. Iako su dokazi iz aplikacije ključni, postoje prijepori o njihovoj zakonitosti, ali tužiteljica u Tužilaštvu KS, Meliha Dugalija, vjeruje da će se na temelju tih dokaza donijeti osuđujuće presude.

Predsjednik Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV) Halil Lagumdžija prvobitno je iznio dvojbu o valjanosti tih dokaza, ali je kasnije potvrdio da će pravosudna tijela uzeti u obzir te dokaze.

Aplikacija Sky je korištena deset godina, a kriminalci su preko nje slobodno komunicirali, otkrivajući svoje zločine, uključujući smaknuća, mučenja i veze. Kompromitirani su i pojedinci u policijskim, sigurnosnim, pravosudnim i političkim krugovima koji su bili povezani s tim kriminalnim aktivnostima. Aplikacija Anom, koju su razvili američki stručnjaci, omogućila je još detaljniji uvid u nezakonite radnje. Američki stručnjaci su infiltrirali “trojanca” u kriminalne redove, prikupljajući podatke o važnim nezakonitim aktivnostima ne samo u SAD-u, već i diljem svijeta.

Ovi nedvojbeni dokazi imaju veliki utjecaj na kriminalne skupine i pojedince. Iako su se pojavile sumnje o legitimnosti tih dokaza, pravosudna tijela će ih pažljivo razmotriti. Važno je napomenuti da su već podignute optužnice temeljene na tim dokazima, a postoje i drugi predmeti u vezi s tim aplikacijama koji se trenutno istražuju.

Ovaj uspješan rad u suradnji s međunarodnim agencijama i primjena novih tehnoloških alata pokazuju važnost zajedničkog djelovanja u borbi protiv kriminala. Ova akcija također ukazuje na to da su kriminalne aktivnosti sve sofisticiranije i da je neophodno pratiti i prilagođavati se novim izazovima kako bi se osigurala sigurnost i red u društvu.

Policija u BiH i dalje će provoditi istrage i procesuirati kriminalce na temelju prikupljenih dokaza kako bi osigurala pravdu i zaustavila štetne aktivnosti. Ovaj uspjeh također šalje jasnu poruku kriminalnim skupinama da će biti razotkrivene i suočene s posljedicama svojih djela.SK

Najnovije objave