Subota, 6 Jula, 2024

Prijavljen direktor EPBiH i još nekoliko osoba. Sporni tenderi koje su dobijali Kinezi

Najčitanije objave

Federalnoj upravi policije (FUP) predata je obimna dokumentacija o javnoj nabavci vezanoj za Blok 6 Termoelektrane Tuzla, vrijednoj 63 miliona KM, u kojoj su kineska kompanija Dongfang Electric International Corporation i zenički ITC nastupili zajedno na više tendera, piše Fokus.ba.

Sumnjivi tenderi

Kineska kompanija Dongfang Electric International Corporation u proteklom periodu dobila je od Elektroprivrede BiH (EPBiH) nekoliko unosnih tendera, što je izazvalo sumnje u moguće koruptivne radnje prilikom odabira. Zbog indicija o favorizovanju ponuđača, protiv direktora EPBiH, Sanela Buljubašića, i još nekoliko osoba podnesena je krivična prijava.

Prijavu su podnijeli osnivač i direktor firme Tehnopetrol Tuzla, Elvir Ferizović, i Nedim Mujkić, kao i firma Deling iz Tuzle. Optuženi su Buljubašić, izvršni direktor za proizvodnju Fahrudin Tanović i rukovoditeljica Sektora za komercijalne poslove Munevera Avdić.

Nezakonite radnje

Naime, EPBiH je 24. aprila ove godine izabrao konzorcij DEC-ITC-LONJING-IG, koji čine kineske i domaće kompanije, kao jedinog kvalificiranog kandidata za pretkvalifikacijsku fazu. S druge strane, konzorcij Deling Tuzla – SBB Energy S.A. Opole Poljska – Tehnopetrol Tuzla – Termoelektro Brčko – Tehnograd Tuzla diskvalifikovan je iz postupka.

Prijava FUP-u navodi da je EPBiH nezakonito postupio jer nije odbacio zahtjev konzorcija DEC-ITC-LONJING-IG, uprkos brojnim osnovama za odbijanje. Posebno se ističe da je EPBiH prihvatio ekonomsku i finansijsku sposobnost konzorcija na temelju njihove izjave, a ne validnih finansijskih izvještaja.

Nepoštivanje propisa

EPBiH je, prema prijavi, zanemario nalog Ureda za razmatranje žalbi (URŽ) BiH koji je zahtijevao da EPBiH utvrdi validnost bilansa uspjeha na temelju akata nadležnih organa. Umjesto toga, EPBiH se oslonio na izjavu konzorcija i odgovore Ambasade Kine u BiH.

Diskvalifikacija konkurencije

EPBiH je diskvalifikovao konzorcij Deling Tuzla zbog neprevođenja određenih termina na jedan od službenih jezika u BiH, dok je kinesko-zeničkom konzorciju dozvolio dostavu cjelokupne dokumentacije na engleskom jeziku. EPBiH je također ignorisao propuste konzorcija DEC-ITC-LONJING-IG u dostavljanju originalnih bilansa uspjeha.

Reakcija iz tehnopetrola

Nedim Mujkić, direktor Tehnopetrola, u izjavi za Fokus.ba istakao je da kinesko-domaći konzorciji kontinuirano eliminišu konkurenciju kako bi ostali jedini ponuđači. Prema njegovim riječima, kineske kompanije često angažuju firme iz okruženja, prvenstveno iz Srbije, dok domaće kompanije iz BiH ostaju isključene iz projekata.

Stav EPBiH i kineskih kompanija

Fokus.ba je uputio set pitanja Elektroprivredi BiH, koja je odgovorila da zbog dvofaznog postupka i žalbi nisu u mogućnosti davati informacije dok postupak ne bude okončan. Dongfang Electric International Corporation i ITC Zenica nisu odgovorili na upite do zaključenja ovog teksta.

Ova situacija ukazuje na ozbiljne sumnje u nepravilnosti i koruptivne radnje u javnim nabavkama u BiH. Daljnje istrage će pokazati da li su optužbe osnovane i kakve će biti pravne posljedice za uključene strane.

Najnovije objave