Subota, 4 Maja, 2024

Musa predvodio Real do pobjede u historijskoj utakmici Eurolige (VIDEO)

Najčitanije objave

Bosanskohercegovački košarkaš, Džanan Musa, je sinoć ostvario jedan od vrhunskih nastupa u karijeri ubacivši 40 poena tokom utakmice Real Madrida protiv Anadolu Efesa u 19. kolu Eurolige. Rezultat od 130:126 u korist Reala postignut je nakon čak četiri produžetka.

Musa je bio izuzetno efikasan, postigavši 13 od 15 šuteva za dva poena, te 2 od 5 šuteva za tri, što ga je dovelo do postavljanja novog ličnog rekorda u Euroligi, nadmašivši svoj prethodni rezultat od 28 poena iz novembra 2022. godine protiv Valencije.

No, njegova izvanrednost nije bila samo u postizanju poena – Musa je također upisao osam asistencija, dva skoka i jednu ukradenu loptu, ostvarivši ukupni indeks korisnosti od 45.

Ova utakmica u Madridu postala je historijska za Euroligu, budući da je Real nakon neviđene drame i četiri produžetka trijumfovao nad Anadolu Efesom rezultatom 130:126. Efes je imao čak dva napada za pobjedu, čak i vodstvo od devet poena u jednom od produžetaka.

Nakon završetka dramatične utakmice i četiri produžetka, slavio je Real Madrid. Ovo je prvi put u historiji Eurolige da su odigrana četiri produžetka, a također je ovo bila utakmica s najvećim brojem postignutih koševa u Euroligi.

Domaćin je bolje otvorio utakmicu, poveo je 10:5 i zadržao vodstvo do kraja prve četvrtine (25:18). Gosti su nekoliko puta izjednačili u drugoj dionici, ali je Real na poluvremenu imao prednost od dva poena (38:36). U trećoj dionici, turski tim je poveo s 10 poena razlike (53:43), ali je Real izjednačio serijom od 10:0, završavajući četvrtinu s rezultatom 64:61.

U posljednjem periodu, gosti su ponovno preuzeli vodstvo, s Efesom koji je imao pet poena prednosti tri minute prije kraja (79:74). Međutim, Real se vratio, prije svega zahvaljujući Musi, izjednačivši rezultat na 79:79. Shane Larkin je sa dva slobodna bacanja doveo goste u vodstvo od +2 37 sekundi prije kraja, a Musa je uzvratio s dva bacanja za 81:81 i produžetak.

U prvom produžetku, Real je poveo s četiri poena razlike (88:84), a 18 sekundi prije kraja imao je 91:89, no Larkin je s linije slobodnih bacanja izjednačio osam sekundi prije kraja.

U drugom nastavku, gosti su krenuli bolje, poveli su s pet poena razlike (96:91), te su 2:18 prije kraja imali nedostižnih devet razlike (102:93). No, Real se nije predao i sjajnom serijom uspio je izjednačiti, a koš za 102:102 sa zvukom sirene pogodio je Hezonja. Ni treći produžetak nije donio pobjednika. Gosti su 14 sekundi prije kraja imali vodstvo 111:109, no Walter Tavares je izjednačio pet sekundi prije kraja.

Drama je napokon završila u četvrtom produžetku. Real je poveo 128:122 i zadržao vodstvo do kraja, završivši utakmicu rezultatom 130:126.

Musa je predvodio Real sa 40 koševa i 8 asistencija, Hezonja je ostvario „double-double“ sa 31 košem i 12 skokova, Facundo Campazzo je postigao 25 koševa uz 11 asistencija, dok je Walter Tavares ostvario 20 koševa i 12 skokova. Na strani Anadolu Efesa, Shane Larkin je završio utakmicu s 32 koša i devet asistencija, Darius Thompson je postigao 21, Mike Daum 15, a Dan Oturu 14 koševa. Real ima skor od 17 pobjeda i dva poraza, dok je Efes na 7-12.