Petak, 3 Maja, 2024

Kineski naučnici u dubinama Zemlje otkrili fascinantne tajne

Najčitanije objave

Naučnici u Kini su nedavno došli do otkrića o srcu naše planete – svakih osam i po godina unutrašnje jezgro Zemlje oscilira oko svoje ose rotacije.

Ova promjena vjerovatno proizlazi iz blage neusklađenosti između unutrašnjeg jezgra i Zemljinog omotača, sloja ispod Zemljine kore, kako se navodi u novoj naučnoj studiji.

Počevši od oko 2896 kilometara ispod površine, Zemljino jezgro je podijeljeno na uskovitlanu tečnu spoljnu granicu i uglavnom čvrsti unutrašnji sloj. Ovo područje djelimično kontrolira mnoge geofizičke dinamike naše planete, od dužine svakog dana do Zemljinog magnetnog polja, koje pomaže u zaštiti čovječanstva od štetnih zraka koje emituje Sunce.

Za svoju najnoviju studiju, Hoao Ding i njegovi koautori dodatno su potvrdili ovaj ciklus mjerenjem malih pomaka u dužini dana širom svijeta, koje kontrolira periodično kretanje Zemljine ose rotacije, i uporedili ih sa varijacijama u polarnom kretanju koje su prethodno identifikovane.

“Njihovi podaci sugerišu da je ovo kolebanje vjerovatno uzrokovano nagibom od 0,17 stepeni između unutrašnjeg jezgra Zemlje i omotača, što odstupa od tradicionalne teorije rotacije Zemlje koja pretpostavlja da se osa rotacije unutrašnjeg jezgra Zemlje i osa rotacije omotača poklapaju”, rekao je Ding za Lajv sajens.

Ovaj nagib, prema istraživanju, može ukazivati na to da bi sjeverozapadna hemisfera unutrašnjeg jezgra mogla biti nešto gušća od ostatka ovog sloja, kao i da postoji razlika u gustini između unutrašnjeg i spoljašnjeg jezgra Zemlje.

U budućnosti, ovo otkriće bi moglo pomoći istraživačima da bolje razumeju dinamiku između unutrašnjeg jezgra Zemlje i procesa koji utiču na čovječanstvo, od zemljotresa do promjena u magnetnom polju.

Ovaj nedavno otkriveni nagib u unutrašnjem jezgru na kraju bi mogao rezultirati promjenom oblika i kretanja tečnog jezgra, što bi moglo dovesti do potencijalnog pomeranja Zemljinog magnetnog polja, kako se navodi u studiji objavljenoj u časopisu “Nejčr Komunikejšns”.

Da bi bolje razumjeli unutrašnje funkcionisanje ovog jezgra, geofizički istraživači, predvođeni Haom Dingom sa Univerziteta Vuhan, analizirali su kretanje Zemljine ose rotacije u odnosu na njenu koru, poznato kao polarna rotacija. Pronašli su neznatno odstupanje u polarnom kretanju koje se dešava tokom 2019. godine.

Ovaj novi zaključak o nagibu unutrašnjeg jezgra pruža uvid u složenost mehanizama koji upravljaju jezgrom naše planete. Geofizičari, vođeni Dingom, istražuju kako ova neusklađenost može uticati na različite aspekte Zemlje, uključujući i potencijalne efekte na magnetno polje.

S obzirom na mogućnost da sjeverozapadna hemisfera unutrašnjeg jezgra ima veću gustinu, otvara se pitanje o tome kako ova razlika može uticati na geodinamičke procese. Mogući rezultati uključuju promjene u konvekciji tečnog jezgra i, kao posljedicu, potencijalne promjene u magnetnom polju.

Ovo otkriće takođe postavlja osnovu za daljnja istraživanja koja bi mogla proširiti naše razumijevanje unutrašnje strukture Zemlje i njenog dinamičkog ponašanja. Istraživači se nadaju da će ova saznanja doprinijeti razvoju naprednih modela i predviđanja koji bi nam omogućili bolje razumijevanje i pripravnost za potencijalne geofizičke događaje.

Ova studija predstavlja još jedan korak ka dubljem istraživanju tajni unutrašnjeg svijeta naše planete, a njen značaj može se ogledati i u praktičnim implikacijama za bolje razumijevanje i upravljanje geodinamičkim procesima na Zemlji.

Najnovije objave