Petak, 3 Maja, 2024

Kako povratiti zdravlje crijeva nakon ture antibiotika?

Najčitanije objave

Teško da ćete naći osobu koja u svom životu još nije pila antibiotik. Međutim, svako ko ga je pio zna i da on uništava zdravlje crijeva. Koliko su revolucionarno napredni i dobri u tom smjeru da uništavaju i ubijaju bakterije, toliko je ipak potrebno i napora kasnije (uz probiotik za vrijeme uzimanja antibiotika) da vratite imunološki sistem u stanje u kojem je bio.

Antibiotike je izuzetno važno popiti do kraja, ali i pripazite na to ako tokom uzimanja i kasnije imate metaboličkih promjena poput proljeva, nadutosti, bolova u trbuhu i umora.

To svakako ne znači da morate odbiti antibiotik koji vam je propisan. Kad ih uzimate, uvijek ih pijte prema uputama i završite do kraja.

Stručnjaci ističu ovu stavku jako bitnu. Jer, ako to ne učinite, bakterije se mogu početi razmnožavati tako brzo da nastaju nove mutacije i otpornost na antibiotike.

Probiotik – da ili ne?

Proteklih godina puno se promovira uzimanje probiotika. Svakako ga uzmite i pijte u vrijeme koje je navedeno. Međutim, stručnjaci kažu da još uvijek nije u potpunosti potvrđena učinkovitost probiotika. Postoje neki dokazi da oni mogu biti od pomoći u sprječavanju proljeva i drugih neugodnih probavnih simptoma, ali ne moraju nužno pomoći u oporavku crijevnih mikroba koje su uništili antibiotici. Jedna studija čak govori o tome da probiotici mogu usporiti oporavak crijevne mikroflore.

Biljke za podizanje imuniteta i zdravlja crijeva

Hrana je najbolji način da podržite dobre bakterije u vašim crijevima. Svaki mikrob hrani se različitim vrstama biljnih hemikalija, a svaka biljka ima stotine različitih hemikalija u sebi. Upravo je zato raznolikost presudna. Ono što je najbitnije jesu biljke koje sadrže vlakna kako bi dospjele u donji dio debelog crijeva, a cilj je pojesti 30 takvih biljaka sedmično. To se odnosi na artičoke, šparoge, banane, bobice, češnjak, zeleno povrće, luk, mahunarke, rajčicu, integralne žitarice.

Dosta sna i bez stresa

Mikrobiom crijeva povezan je sa cirkadijalnim ritmom. Stručnjaci predlažu da napravite pauzu, to jest post od barem osam sati kad idet spavati – od večere do doručka. Taj prekid smanjuje upalu. Također, neizostavan je dobar san, aktivnost i smanjenje stresa.

Sve to u konačnici dovodi do manjih problema sa crijevima, a vi biste se trebali osjećati energičnije i bolje.

Najnovije objave