Četvrtak, 5 Decembra, 2024

Kako je sarajevska marketing agencija Republic privukala pažnju UNESCO-a sa sjedištem u Veneciji

Najčitanije objave

Hackathon “Innovate For Peace: No To Hate Speech”, koji je organizovala sarajevska marketing agencija Republic u saradnji sa UNESCO timom iz Sarajeva, postao je istaknuti primjer kako mladi inovatori mogu doprinijeti borbi protiv govora mržnje u digitalnim medijima. Njihova profesionalna organizacija i uspješna realizacija događaja privukli su pažnju UN organizacije UNESCO sa sjedištem u Veneciji, koja je o projektu objavila članak na svojoj zvaničnoj web stranici i društvenim mrežama.

Događaj, održan 24. i 25. septembra u hotelu Ibis u Sarajevu, te 28.oktobra u UN sjedištu u Sarajevu, okupio je 35 studenata i mladih inovatora iz cijele Bosne i Hercegovine. Pod vodstvom stručnih mentora i predavača, učesnici su razvijali aplikacije i digitalne alate za prepoznavanje govora mržnje, pokazujući inovativnost, timski rad i posvećenost važnom društvenom cilju. Hackathon je finaliziran 28. oktobra u Zgradi UN-a u Sarajevu, gdje su tri najbolja tima predstavila svoja rješenja pred stručnim žirijem.

UNESCO-ov članak pohvalio kvalitet organizacije

UNESCO je u članku na svojoj web stranici posebno istakao profesionalnu organizaciju hackathona i doprinos agencije Republic u uspjehu projekta. Agencija je, uz podršku IT kompanije Klika, kreirala platformu koja je omogućila mladima da pokažu svoje tehničke vještine, a istovremeno doprinesu stvaranju sigurnijeg online okruženja.

Šef ureda UNESCO u BiH Siniša Šešum izjavio je: “Hackathon je sjajan primjer kako inovacije mogu igrati ključnu ulogu u borbi protiv govora mržnje. Profesionalizam i posvećenost agencije Republic omogućili su mladim ljudima da pokažu svoj potencijal i doprinesu društvu.”

Profesionalizam na djelu

Agencija Republic pokazala je da uspješna organizacija ne znači samo logističku podršku već i sposobnost da mladima pruži inspiraciju, alate i podršku za rad na važnim društvenim izazovima. Projekat je, kroz inicijative poput hackathona, postao simbol kako digitalna rješenja mogu igrati ključnu ulogu u stvaranju inkluzivnijeg i tolerantnijeg društva.

Saradnja između agencije Republic i UNESCO-a u okviru ovog projekta ne samo da je rezultirala prepoznatljivim rezultatima, već je i pokazala kako lokalna ekspertiza može doseći globalni značaj.

Za više informacija o projektu posjetite UNESCO-ovu zvaničnu web stranicu: unesco.org/en/articles/innovate-peace-no-hate-speech.

Najnovije objave