Petak, 19 Aprila, 2024

Kako se planirao državni udar u Njemačkoj i kakvu su ulogu imali Rusi?

Najčitanije objave

Po navodima ARD-a i SWR-a naoružana skupina, sastavljena od „Građana Reicha“ i „Querdenkera“, planirala je državni udar u Njemačkoj. Među 52 optužena su bivši elitni vojnici i bivša zastupnica AfD-a u Bundestagu.

Istražitelji su krenuli u akciju u ranim jutarnjim satima: specijalne policijske snage upale su u stanove osumnjičenih, izvršile 25 naloga za uhićenje i započele opsežne mjere pretresa. Državno odvjetništvo Njemačke tereti 50 žena i muškaraca da su osnovali terorističku organizaciju s ciljem ukidanja ustavnog poretka SR Njemačke i uspostavljanja države po uzoru na njemački Reich iz 1871. godine. Ali skupina nije stigla daleko.

Navodi se i da je planirala upasti u zgradu parlamenta Reichsstag i napadom na mrežu opskrbe električnom energijom stvoriti uvjete slične građanskom ratu, svrgnuti saveznu vladu i preuzeti vlast. Državno odvjetništvo navodi i da su već određeni i izabrani ljudi za važna ministarska mjesta nakon “preuzimanja vlasti”. Vodeći istražitelji današnju operaciju protiv ove skupine opisuju kao neviđenu i naglašavaju da „ona po obujmu nadilazi sve dimenzije.”

Opasna operacija za specijalne snage

Ova skupina se smatra posebno opasnom jer se dobrim dijelom sastoji od bivših vojnika njemačke vojske Bundeswehra i Narodne vojske DDR-a (NVA) među kojima su i oni koji su prošli vojnu obuku za specijalce. U operaciji uhićenja osumnjičenih i osiguravanja mjera pretresa su, pored pripadnika antiterorističke jedinice GSG 9 njemačkih policijskih snaga, angažirani i službenici nekoliko specijalnih jedinica (SEK) koji djeluju na razini njemačkih saveznih pokrajina. Istražitelji su imali informacije da osumnjičeni posjeduju brojno oružje, a velik dio tog oružja potpuno legalno.

Prema informacijama ARD-a i SWR-a, centralna figura u skupini je Heinrich Reuss, potomak kneževske obitelji koja je živjela na prostoru današnje Tiringije. Ovaj 71-godišnjak već nekoliko godina javno zastupa svoje čudne teze o građanima Reicha (Reichsbürger). Tako se, na primjer, 2019. godine pojavio kao govornik na “Worldwebforumu” u Švicarskoj i objasnio da SR Njemačka nije suverena država, već da je i dalje kontroliraju saveznici. U drugom videu na internetu on državu i pravosuđe opisuje kao “firme”. U slučaju navodno planiranog državnog udara, Reussa je skupina odredila za vođu-regenta, kažu istražitelji. Reuss radi kao neovisni financijski konzultant u Frankfurtu na Majni i vlasnik je lovačke kuće u Tiringiji. Navodi se da su se članovi skupine tamo sastali nekoliko puta tokom ove godine, a ta informacija je došla iz sigurnosnih krugova.

U skupini i sudionica iz Berlina

Tijekom priprema planiranog preuzimanja vlasti u Njemačkoj navodno je formirana neka vrsta “vlade u sjeni”, s Heinrichom Reussom na čelu. Posebno je eksplozivan resor pravosuđa, za koji je, kako se navodi, određena bivša zastupnica AfD-a u Bundestagu Birgit Malsack-Winkemann, koja također pripada skupini osumnjičenih. Ona radi kao sutkinja u Berlinu otkako je prošle godine napustila Bundestag. Prethodni pokušaji administracije Senata Berlina da je uklone iz pravosuđa zbog njezinog angažmana u AfD-u su propali.

Među osumnjičenima je i doktor prava Tim Paul G. – on je navodno imenovan za ministra vanjskih poslova, ali i Matthes H. iz Baden-Württemberga, godinama poznat kao glavni ideolog Građana Reicha, koji bi bio zadužen za pravosuđe i međunarodno pravo. Kao ministrica zdravstva na popisu je doktorica Melanie R. iz Donje Saske. Po navodima istražitelja, ona je navodno financijski podržavala skupinu. Planirano je i osnivanje ministarstva, koje je trebalo biti mjerodavno za “prijenos” vlasti odnosno „transmisiju”.

„Oružano krilo” s bivšim vojnicima

Snage sigurnosti smatraju da je skupina izuzetno opasna jer su među optuženima i aktivni i bivši vojnici Bundeswehra među kojima i oni sa specijalnom obukom. Skupina je interno nazvana svojevrsnim “oružanim, vojnim krilom”. Navodi se da je među njezinim pripadnicima i Rüdiger von P., koji je zapovijedao padobranskim bataljunom početkom 1990-ih, sve dok on nije spojen s tada novoosnovanom elitnom, specijalnom jedinicom KSK.

P. je tada otpušten iz Bundeswehra jer je otuđio i prodavao oružje iz zaliha Narodne armije DDR-a. Prema navodima istražitelja, P. se smatra kolovođom. U skupini je još jedna ranije osuđena osoba – bivši vojnik Marco v. H., koji je, prema informacijama iz sigurnosnih krugova, između ostalog bio u sastavu specijalne jedinice KSK.

P. i H. bili su aktivni u prosvjednom korona-pokretu u Pforzheimu, gdje se H. pobrinuo za regrutaciju novih članova u skupinu. Zapravo, skupina je također pokušala regrutirati aktivne vojnike – i to uspješno: među osumnjičenima je i specijalac KSK koji je za skupinu obavljao poslove logističara. U istražnim krugovima se govori da je bilo nekoliko pokušaja da se aktivni vojnici u vojarnama regrutiraju kao pripadnici pobunjeničke skupine.

Agitatori na prosvjedima protiv korona-mjera

Neki od osumnjičenih članova skupine su se javno pojavljivali kao agitatori na prosvjedima protiv vladinih mjera suzbijanja korone. To je slučaj s bivšim pukovnikom Maximilianom E., koji se smatra članom pokreta „Querdenker”. Na korona-prosvjedima on je javno zagovarao slanje KSK-a u Berlin na “propisno pospremanje”. Dok je bio aktivan u Bundeswehru, E. je također bio član zapovjedništva specijalnih snaga. Ljeti se povezao sa skupinom veterana kada je izbila poplava u dolini rijeke Ahr. Obukao je vojnu odoru, pisao “naredbe” i uspostavio svojevrsni “zapovjedni centar” u jednoj školi – iako je odavno napustio Bundeswehr.

Među osumnjičenima je još jedan “Querdenker” – to je bivši policajac Michael F., koji se na jednoj demonstraciji pojavio s Hitlerovim pozdravom. On se također smatra članom Građana Reicha i zbog toga je ove godine otpušten iz policije Donje Saske.

U istrage, koje su dovele do racija, uključeno je nekoliko organa sigurnosti sa stotinama službenika: najprije je istragu povela tajna „Služba za zaštitu ustavnog poretka” pod kodnim imenom “Kangal” zajedno s nekoliko pokrajinskih službi. Zbog povezanosti s Bundeswehrom u istragu je bio uključen i Savezni ured za vojnu kontraobavještajnu službu. U konačnici je i Savezni ured za borbu protiv kriminala sa svojim istražnim timom “Schatten” (Sjena) preuzeo istragu uz sudjelovanje nekoliko pokrajinskih kriminalističkih službi. Istragu vodi državni odvjetnik.

Najnovije objave