Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, dugo je gajio očekivanja da će povratak Donalda Trumpa na čelo Sjedinjenih Američkih Država donijeti promjene u američkoj vanjskoj politici koje bi mu išle u prilog. Međutim, nedavni događaji ukazuju na suprotan smjer.
Nove sankcije uprkos Trumpovom povratku
Uprkos Dodikovim nadama, američko Ministarstvo financija nedavno je proširilo sankcije protiv njega i njegove mreže saradnika. Ove mjere obuhvataju dodatne osobe i kompanije povezane s Dodikom, optužene za podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i destabilizaciju regije. Ono što je posebno značajno jeste da su ove sankcije uvedene nakon Trumpove inauguracije, što sugerira kontinuitet u američkoj politici prema Dodiku bez obzira na promjenu administracije.
Jasna poruka iz State Departmenta
Tammy Bruce, glasnogovornica State Departmenta imenovana od strane predsjednika Trumpa, jasno je podržala ove sankcije. U svojoj izjavi, Bruce je naglasila da Sjedinjene Države osuđuju sve pokušaje podrivanja mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu, te da su sankcije usmjerene protiv onih koji krše Dejtonski sporazum.
Realnost američke vanjske politike
Ovi potezi ukazuju na kontinuitet američke vanjske politike prema Bosni i Hercegovini, bez obzira na to ko je na čelu države. Iako je Dodik očekivao da će Trumpova administracija biti sklonija njegovim stavovima, sankcije uvedene tokom Trumpovog mandata, kao i sada, pokazuju da Sjedinjene Države ostaju posvećene očuvanju teritorijalnog integriteta BiH i poštovanju Dejtonskog sporazuma.
Zaključak
Dodikove nade u promjenu američke politike s povratkom Trumpa pokazale su se neutemeljenima. Nedavne sankcije i izjave iz State Departmenta jasno pokazuju da Sjedinjene Države neće tolerirati poteze koji ugrožavaju stabilnost i mir na Balkanu, bez obzira na promjene u administraciji.