Ponedjeljak, 12 Maja, 2025

PACOVSKIM KANALIMA DO ARGENTINE Kako je Pavelić pobjegao iz NDH i koliko je bogatstvo ponio sa sobom?

Najčitanije objave

Ustaški poglavnik Ante Pavelić pobjegao je iz Hrvatske 6. maja 1945. godine, koristeći mrežu za bjekstvo poznatu kao “pacovski kanali”, koja je pomogla brojnim nacističkim i ustaškim liderima da izbjegnu pravdu. Put ga je vodio preko Austrije i Italije do Argentine, gdje je pod lažnim identitetom nastavio političku aktivnost – i to s ozbiljnim finansijskim sredstvima koja je iz NDH uspio prenijeti.

Put pod lažnim imenom

Nakon boravka u Austriji, Pavelić je u oktobru 1946. prešao u Italiju, čekajući organizaciju puta u Južnu Ameriku. Na brod “Sestrijere” ukrcao se 11. oktobra 1948. godine u Napulju, sa pasošem Crvenog krsta izdatim na ime Pal Aranjoš, Mađar, udovac i inženjer. U Buenos Aires je stigao 6. novembra 1948, gdje ga je već čekala porodica i brojne ustaške vojne i političke strukture.

Sumnjiva bogatstva

Prema pisanju Jutarnjeg lista, otvaranjem nacističkih arhiva u Argentini otkriveni su novi detalji o Pavelićevoj mreži, ali i indicije da je u Argentinu prenio veliko bogatstvo. Sumnja se da je taj kapital omogućio nastavak njegove političke aktivnosti u egzilu.

Zaštita vlasti i političko djelovanje

Pavelić se slobodno kretao Argentinom i uživao zaštitu Peronovog režima. Osnovao je Hrvatsku državotvornu stranku, a kasnije i Hrvatski oslobodilački pokret (HOP). Bio je aktivan u organizacijama bliskim krajnjoj desnici, uključujući Alianza Libertadora Nacionalista, oružano krilo argentinskog fašističkog pokreta. Zajedno s drugim ustašama, učestvovao je u propagandi, predavanjima i organizacijama koje su djelovale protiv tadašnje SFRJ.

Diplomatski pokušaji ekstradicije

Jugoslovenske vlasti su još 1947. godine upozoravale na Pavelićev dolazak i tražile njegovu ekstradiciju, no argentinske vlasti su to odbile. U više navrata odbijeni su i zahtjevi za izručenje drugih ratnih zločinaca, uz obrazloženje da Argentina ne priznaje retroaktivne zakone i da bi izručenje predstavljalo politički progon.

Emigracija pod paskom Beograda

Do 1951. godine, u Argentinu je stiglo više od 10.000 Hrvata – mnogi povezani sa NDH. Jugoslavija je godinama upozoravala na njihovo djelovanje. U izvještaju ambasade SFRJ iz 1972. godine, hrvatska emigracija opisana je kao “najveći problem za odnose s Argentinom”.


Ova priča o Pavelićevom bijegu, zaštiti i političkom angažmanu u Argentini ostaje tamna mrlja u historiji poratnog razračunavanja s fašizmom. Uprkos pokušajima Jugoslavije da ga privede pravdi, Pavelić je umro u egzilu, bez odgovaranja za zločine koji su počinjeni pod njegovom komandom.

Najnovije objave