Iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) tri puta proglasio obilježavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske (RS) neustavnim, vlasti manjeg entiteta nastavljaju organizirati proslavu ovog datuma, uz otvorenu podršku Srbije. Ove aktivnosti, koje mnogi vide kao političku provokaciju, izazivaju duboko nezadovoljstvo i negodovanje, posebno među Bošnjacima, koji 9. januar doživljavaju kao simbol početka agresije i zločina nad njihovim narodom.
Nastavak prkosa uprkos upozorenjima
Ovogodišnje obilježavanje započelo je 8. januara, a u Banju Luku je stigla delegacija Vlade Srbije, predvođena premijerom Milošem Vučevićem i predsjednicom Narodne skupštine Anom Brnabić. Uprkos brojnim presudama Ustavnog suda BiH i upozorenjima visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je ponovio da nepoštivanje odluka suda predstavlja krivično djelo, vlasti RS-a i Srbije nastavljaju s praksom glorifikacije ovog datuma.
Historijski kontekst 9. januara
Deveti januar označava dan kada je 1992. godine Skupština srpskog naroda u BiH proglasila Republiku Srpsku, čime je započeta realizacija zločinačkog plana koji je kulminirao genocidom u Srebrenici i masovnim zločinima širom BiH. Taj datum simbolizira pokušaj podjele BiH i stvaranje etnički čistih teritorija, što je u suprotnosti sa svim principima suživota i pravde.
Reakcije međunarodne zajednice
Visoki predstavnik Christian Schmidt, koji je 2023. godine izjavio da se “9. januar 2024. neće obilježavati na način na koji se obilježavao ranije,” nije poduzeo konkretne korake da spriječi ovogodišnje aktivnosti. U međuvremenu, Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković uputio je inicijativu da se 9. januar proglasi Danom žalosti u cijeloj BiH, ukazujući na historijske činjenice koje ovaj datum povezuju s početkom masovnih zločina.
Uloga Srbije u podršci obilježavanju
Zvanični Beograd, unatoč deklarativnoj podršci suverenitetu BiH, kontinuirano šalje delegacije na obilježavanje 9. januara u Banju Luku, čime pokazuje otvoreno nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH. Premijer Vučević i predsjednica Narodne skupštine Brnabić javno su izrazili podršku ovom obilježavanju, dok je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uputio čestitku povodom ovog datuma.
Šta dalje?
Ovakva kršenja zakona i međunarodnih normi zahtijevaju hitnu reakciju međunarodne zajednice i visokog predstavnika, kao i odlučniji pristup u provođenju odluka Ustavnog suda BiH. Suspenzija Dejtonskog sporazuma mogla bi biti prvi korak prema zaustavljanju ovakvih aktivnosti koje narušavaju suverenitet BiH i produbljuju političke podjele.
Obilježavanje 9. januara kao Dana RS-a ostaje simbol političkog prkosa i negiranja pravosudnih odluka. Ovaj datum ne samo da podriva pravni poredak u BiH, već i nastavlja izazivati bolne podsjetnike na ratne zločine. U ovom trenutku, nužno je da domaće i međunarodne institucije pokažu odlučnost i zaštite integritet države Bosne i Hercegovine.