Administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa suočila se s kritikama nakon nominacije Petea Hegsetha za ministra odbrane. Hegseth, bivši vojni veteran i televizijski voditelj, suočen je s ozbiljnim optužbama koje uključuju islamofobne izjave i seksualne prekršaje.
Kontroverzni događaj iz 2015. godine
Jedan od ključnih razloga za osude je incident iz 2015. godine. Prema pisanju magazina New Yorker, Hegseth je tokom događaja veteranske grupe “Concerned Veterans for America” u Ohaju bio u alkoholiziranom stanju te je više puta uzvikivao islamofobne parole, uključujući “Pobijte sve muslimane.” Ovaj incident izazvao je osudu najveće američke muslimanske organizacije za prava, Vijeća za američko-islamske odnose (CAIR).
„Bilo ko ko — čak i u pijanom stanju — poziva na masakr pripadnika cijele jedne religije, diskvalifikovan je za ovu ključnu poziciju,“ izjavio je izvršni direktor CAIR-a Nihad Awad, pozivajući Kongres da odbaci Hegsethovu nominaciju.
Dodatne optužbe za seksualne prekršaje
Osim optužbi za islamofobiju, Hegseth je optužen i za seksualno uznemiravanje. Prema izvještaju New Yorkera, on je 2017. godine bio uključen u tajnu nagodbu s jednom ženom koja ga je optužila za seksualno zlostavljanje. Nagodba je navodno uključivala finansijsku kompenzaciju u zamjenu za njeno ćutanje o optužbama.
Sumnjivo upravljanje veteranskim organizacijama
Hegsethova prošlost u vođenju organizacija poput “Veterans for Freedom” i “Concerned Veterans for America” također je predmet istraga. Ove organizacije su ga ranije prisilile na povlačenje zbog optužbi za finansijske nepravilnosti i seksualne prekršaje. Kritičari ističu da su ove optužbe još jedan pokazatelj njegove neprikladnosti za vođenje Ministarstva odbrane.
Odbrana Hegsetha i reakcije javnosti
Hegsethov advokat Tim Parlatore negirao je optužbe, tvrdeći da se radi o pokušajima nezadovoljnih bivših saradnika da naruše njegov ugled. Uprkos tome, javnost i organizacije za ljudska prava pozivaju Kongres da preispita njegovu nominaciju.
Političke implikacije
Ovaj skandal stavlja Trumpovu administraciju u neugodan položaj, jer optužbe protiv Hegsetha podižu pitanja o procesu selekcije kandidata za ključne pozicije. Kritičari upozoravaju da bi njegovo imenovanje moglo dodatno polarizirati američku javnost, posebno u kontekstu osjetljivih pitanja poput ljudskih prava i jednakosti.
Nominacija Petea Hegsetha za šefa Pentagona otvorila je vrata ozbiljnim etičkim i moralnim pitanjima. Ako se optužbe pokažu osnovanima, njegov izbor bi mogao imati dalekosežne posljedice za ugled i kredibilitet američke vlade, kako na domaćem, tako i na međunarodnom planu.