📍 Objelodanjeni dokument Njemačke i Francuske izazvao političku buru u BiH i Srbiji
Evropska unija razmatra ozbiljne diplomatske, finansijske i političke mjere protiv Republike Srpske, pokazuje dokument koji su Njemačka i Francuska distribuirale članicama EU. Takozvani “non paper” objavljen 12. maja, pod naslovom “Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH”, poziva na izolaciju rukovodstva RS-a i uvođenje sveobuhvatnih sankcija.
⚖️ Pozadina: EU reaguje na “najveću krizu od Daytona”
Dokument dolazi nakon što je predsjednik RS Milorad Dodik pravosnažno osuđen u prvostepenom postupku, a vlasti RS-a donijele niz kontroverznih zakona i akata koji direktno zadiru u nadležnosti države Bosne i Hercegovine:
-
Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a
-
Zakon o neprimjenjivanju državnih zakona i rada državnih institucija
-
Nacrt novog ustava RS-a
-
Izmjene Krivičnog zakona RS-a
-
Zakon o “stranim agentima” u nevladinom sektoru
💸 Finansijski udar: Obustava projekata i pomoći
EU najavljuje zamrzavanje svih projekata u RS-u koji se finansiraju kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF). Također, bilateralna pomoć iz članica EU bit će obustavljena sve dok vlast RS-a ne odustane od neustavnog djelovanja i ne pokaže spremnost na dijalog.
🔒 Sankcije: Mjere protiv pojedinaca i institucija
Prema dokumentu, EU planira:
-
Sankcije prema pojedincima i entitetima koji ruše ustavni poredak BiH
-
Zabrane putovanja za lidere RS-a, uključujući Dodika, Stevandića i Viškovića
-
Usklađivanje nacionalnih mjera u državama članicama EU
Ukoliko se ne postigne konsenzus unutar EU, neke članice mogle bi samostalno nametnuti mjere i koordinirati ih među sobom.
🚫 Zatvaranje vrata: RS protiv evropskog puta BiH
U dokumentu stoji da je trenutna politika RS-a u direktnoj suprotnosti sa evropskim vrijednostima, a progres BiH na EU putu zavisit će od povratka RS-a u ustavni poredak i saradnje sa državnim institucijama.
🗣️ Diplomatija: Pauza u kontaktima s vlastima RS-a
Zvaničnici EU i država članica se pozivaju na zamrzavanje direktnih kontakata sa rukovodstvom RS-a, a naglasak će biti na saradnji s opozicijom, građanskim sektorom i onima koji podržavaju evropski put BiH.
🔍 Zaključak: Brisel ne šalje više upozorenja – sprema akciju
“Non paper” jasno ukazuje da EU prelazi iz faze verbalne osude u fazu konkretnih mjera. Cilj je jasan – povratak Republike Srpske u ustavni okvir BiH i odustajanje od secesionističkih politika. Potezi koje će lideri RS-a povući u narednim sedmicama mogli bi odlučiti ne samo o njihovoj političkoj sudbini, već i o stabilnosti cijele regije.