Srijeda, 4 Decembra, 2024

Blokade i neslaganja u Mostaru: Koalicijski sastanak otkrio duboke podjele oko ključnih pitanja

Najčitanije objave

Sastanak predstavnika koalicije na državnom nivou u Mostaru donio je djelomične pomake, ali i naglasio duboke razlike u pristupu ključnim pitanjima. Iako su neki pomaci napravljeni, posebno oko budžeta i određenih zakona, Plan rasta i Ustavni sud BiH ostali su glavne tačke sporenja.

Pohvale za atmosferu, ali uz rezervu

Lider HDZ-a BiH Dragan Čović i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić složili su se da je sastanak protekao u „korektnoj atmosferi“ i da je došlo do povratka „dijaloga i dogovaranja“.

„Držimo taj ritam što je bitno, čak i kada se ne dogovorimo oko svih stvari. Ovo je prilika da pokažemo EU da radimo na ispunjenju uslova za otvaranje pregovora,“ poručio je Nikšić.
Čović je naglasio da je na dnevnom redu bilo osam tačaka, među kojima su usaglašavanje Plana rasta, imenovanje glavnog pregovarača za pregovore s EU, budžet institucija, te program rada Vijeća ministara.

SNSD protiv prijedloga EU o Ustavnom sudu

Premijer RS-a Radovan Višković iznio je kritike na prijedlog Evropske komisije za Plan rasta, posebno na dijelove koji se odnose na Ustavni sud BiH. Sporna je bila mapa puta koja predviđa postupno rješavanje pitanja stranih sudija do decembra 2025. godine.

„Želimo jasno reći da je potrebno donijeti novi zakon o Ustavnom sudu koji će rješavati pitanje stranih sudija. Ova formulacija i dalje ne osigurava suverenitet naše zemlje,“ izjavio je Višković.
Također, izrazio je nezadovoljstvo što Trojka nije prihvatila prijedlog SNSD-a da nakon otvaranja pregovora s EU ne bude nametanja zakona od strane OHR-a.

„Ne vidim nijedan razlog za miješanje OHR-a, a takve odluke su smišljene protiv Bosne i Hercegovine,“ dodao je Višković.

Dogovori i razlike u Planu rasta

Dok je formulacija mjere o državnoj pomoći prihvaćena od strane SNSD-a, dio prijedloga o implementaciji odluka Ustavnog suda BiH, koji predviđa provođenje najmanje 70% odluka do decembra 2027. godine, ostao je sporan.

„Ovo je neprihvatljivo za nas. Ostalo je na Trojci da utječe na ljude iz kantona kako bi se došlo do konsenzusa,“ rekao je Višković.

Imenovanje glavnog pregovarača i budžet

Pozitivni pomaci su napravljeni oko imenovanja glavnog pregovarača za pregovore s EU. Usaglašena je odluka o formiranju ureda za ovu poziciju, ali ime pregovarača još nije dogovoreno. Također, dogovoreno je da ministar finansija pripremi podlogu za usvajanje budžeta institucija, što je korak koji će osigurati finansijsku stabilnost i planiranje.

Koraci naprijed, ali sa starim preprekama

Iako su predstavnici koalicije složni u ocjeni da su razgovori protekli u boljoj atmosferi, ključna pitanja poput Plana rasta i Ustavnog suda BiH i dalje dijele koalicione partnere. Sporovi oko miješanja OHR-a, evropskog puta i institucionalnih reformi ostaju prepreka u funkcioniranju vlasti.

Ostaje pitanje mogu li državne institucije pokazati kredibilitet pred EU i građanima u nastavku reformskih procesa, ili će podjele nastaviti kočiti prijeko potrebne iskorake.

Najnovije objave