Četvrtak, 5 Decembra, 2024

Hrana u BiH bez kontrole. OPREZ, TRUJU NAS PESTICIDIMA!

Najčitanije objave

Bosna i Hercegovina već godinu dana ne provodi laboratorijske kontrole ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijekla, što predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju stanovništva. I dok stručnjaci upozoravaju na opasnosti prekomjernog unosa pesticida, političke igre i međuentitetski sukobi dodatno otežavaju rješavanje ovog problema.

Blokade i političke nesuglasice

Agencija za sigurnost hrane BiH pokušava provesti višegodišnji program monitoringa ostataka pesticida, ali to blokiraju nadležne institucije u Republici Srpskoj (RS), koje nisu dostavile potrebne saglasnosti, čak ni nakon četiri urgencije. Direktor Agencije, dr. Džemil Hajrić, upozorava da je situacija alarmantna i apelira na Vijeće ministara BiH da donese odluku koja bi omogućila nastavak monitoringa.

Saša Lalić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS-a, tvrdi da je odgovornost na Federaciji BiH i negira optužbe na račun RS-a. Prema njegovim riječima, RS godinama provodi vlastite kontrole i nije dostavila saglasnost zbog, kako kaže, “apelacija iz političkog Sarajeva” koje zadiru u ustavne nadležnosti entiteta.

Zdravstveni rizici: “Trujemo se pesticidima”

Stručnjaci ističu kako je redovno testiranje hrane ključno za zdravlje potrošača. Doc. dr. Sanel Haseljčić s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu upozorava na ozbiljne zdravstvene posljedice prekomjernog unosa pesticida, uključujući rizik od karcinoma, neplodnosti i narušenog imunološkog sistema.

“Imali smo slučajeve mandarina s nedozvoljenim koncentracijama pesticida. Sintetički sastojci pesticida često su nepoznanica za imunološki sistem organizma, što povećava rizik od ozbiljnih bolesti,” naglašava Haseljčić.

Loša kvaliteta uvezene hrane

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, tvrdi da BiH uvozi hranu sumnjivog kvaliteta iz cijelog svijeta, često po najnižim standardima.

“Na našim tržnicama završava svjetsko smeće. Kilogram domaćeg paradajza košta dvije KM, dok je uvezeni iz Argentine samo marka. To jasno govori o kvaliteti,” kaže Bićo, pozivajući građane da pažljivo biraju hranu i, ako je moguće, sami proizvode dio svojih potreba.

Ko su pravi gubitnici?

Dok se političari prepucavaju, najveći gubitnici su građani, koji nemaju uvid u kvalitetu hrane koju konzumiraju. Bez koordiniranog monitoringa, Bosna i Hercegovina postaje tržište za proizvode sumnjivog porijekla i kvaliteta, a zdravstveni rizici za potrošače postaju sve veći.

Poziv na hitnu akciju

Vijeće ministara BiH mora hitno reagirati i osigurati provođenje monitoringa ostataka pesticida. Političke razmirice ne smiju biti izgovor za ugrožavanje zdravlja stanovništva. Stručnjaci i udruženja pozivaju na uvođenje strožih kontrola uvoza i rigorozne provjere domaće proizvodnje kako bi se zaštitili potrošači i osigurao kvalitet hrane na tržištu.

Najnovije objave