VEČERAS FINALE EURA: Furija po četvrti ili Englezi prvi put?

Najčitanije objave

Večeras se u Njemačkoj završava EURO 2024 spektakularnim fudbalskim klasikom između Španije i Engleske.

Vrijednosti ekipa

Španska reprezentacija, poznata kao Crvena Furija, na fudbalskom tržištu vrijedi mnogo manje od Engleza. Prema Transfermarktu, vrijednost španske ekipe iznosi 965 miliona eura, dok je engleska reprezentacija najskuplja na ovogodišnjem Euru, sa procijenjenom vrijednošću od 1,5 milijardi eura. Ipak, trener Luis de la Fuente je uspješno spojio mladost i iskustvo, dovodeći Španiju nadomak četvrte titule prvaka Evrope.

Put do finala

Englezi su imali izazovan put do finala. Prvi meč grupne faze pobijedili su protiv Srbije 1:0, ali su u drugom poluvremenu morali strepiti za trijumf. Uslijedio je duel sa Danskom, koji je završio neriješeno 1:1, te treći meč sa Slovenijom koji je također završio bez golova. Englezi su sa dva remija i pobjedom završili prvi u grupi.

Osmina finala donijela je pravu rovovsku bitku protiv Slovačke, gdje je Jude Bellingham odveo Englesku u produžetak, a Harry Kane je osigurao prolaz dalje. Protiv Švicarske su gubili do finiša meča, ali ih je precizni udarac Sake spasio i utakmica je otišla na penale. Jordan Pickford je skinuo jedan penal i Engleska se plasirala među četiri najbolja tima Evrope.

U polufinalu protiv Nizozemaca, Englezi su ponovo gubili, ali su u posljednjim minutama uspjeli režirati preokret. Southgate je ubacio Palmera i Watkinsa, a napadač Aston Ville je pogodio za plasman u finale.

Španski uspjeh

Španci su na početku prvenstva bili favoriti iz sjene, ali su furiozno prošli grupnu fazu bez ijednog primljenog gola. Razbili su Hrvatsku sa 3:0, nadigrali Italijane sa 1:0 i pobijedili Albaniju sa 1:0. U osmini finala, autogol Le Normanda je uozbiljio Špance, koji su zatim savladali Gruzijce sa 4:1.

Najveći ispit bio je protiv domaćina Njemačke. Yamal je uposlio Danija Olma za vodstvo Španije, ali je Njemačka izjednačila u 90. minuti, što je dovelo do produžetaka. U 119. minuti, Olmo je asistirao Merinu za gol koji je Španiju odveo u polufinale.

U polufinalu protiv Francuske, Kolo Muani je doveo Francuze u vodstvo, ali su Yamal i Olmo režirali preokret za finale.

Finalna utakmica

Finalna utakmica Eura 2024 između Španije i Engleske na programu je večeras od 21 sat na Olimpijskom stadionu u Berlinu, uz direktan prijenos na BHT1.