Nedjelja, 8 Septembra, 2024

Delegacija EU u posjeti Bratuncu napravila presedan. Odali počast i srpskim vojnicima koji su ubijali civile?!

Najčitanije objave

Adebayo Babajide, otpravnik poslova u Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini i zamjenik šefa Delegacije EU Johanna Sattlera, zajedno sa diplomatama iz zemalja članica EU-a, posjetio je danas Bratunac, gdje su između ostalog odali počast na lokalnom groblju.

Izgradnja povjerenja

Delegacija EU u BiH objavila je da su se u Bratuncu sastali s gradonačelnikom Lazarom Prodanovićem kako bi se upoznali sa situacijom u općini i aktivnostima izgradnje povjerenja između zajednica. Međutim, nastavak posjete izazvao je kontroverze.

Počast žrtvama

Delegacija je također odala počast nevino ubijenim civilima na tom području od 1992. do 1995. godine. “Empatija i poštovanje prema svim nevinim civilnim žrtvama, kao i prihvaćanje historijskih i sudski utvrđenih činjenica ključni su za stvaranje okruženja pogodnog za pomirenje,” navedeno je iz Delegacije EU-a u BiH.

Kontroverzno groblje

Međutim, groblje na kojem su odali počast uključuje i vojnike vojske RS-a koji su, prema navodima Emira Suljagića, direktora Službe Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, učestvovali u ratnim zločinima u Bratuncu. Suljagić je izrazio šok i ogorčenje zbog ove posjete.

Reakcija Emira Suljagića

“Šokiran sam, potpuno šokiran time da službenik Delegacije EU-a odaje počast pripadnicima vojske bosanskih Srba na ‘Vojničkom groblju’. Tu je zapravo zastava boračke organizacije bosanskih Srba odmah do velikog krsta – pod krinkom ‘nevinih civila’. Ovdje su ukopani pojedinci koji su imali vodeću ulogu u zločinima protiv čovječnosti u proljeće i ljeto 1992. godine nad bošnjačkim stanovništvom,” naveo je Suljagić.

Dodatne optužbe

Suljagić je dodao: “Na ovom groblju je pokopan onaj koji je u maju 1992. ubio članove moje porodice. Adebayo je danas u ime Delegacije EU-a izjavio da je on zapravo nedužni civil, a ne krvožedni genocidni manijak koji je kasnije ubijen u legitimnom vojnom angažmanu.”

Ova kontroverza izazvala je oštre reakcije i postavila dodatna pitanja o pristupu međunarodnih institucija u procesima pomirenja i suočavanja s prošlošću u Bosni i Hercegovini.

Najnovije objave