Petak, 20 Septembra, 2024

Zatvaranje centra za vantjelesnu oplodnju izazvalo nezadovoljstvo pacijenata

Najčitanije objave

Poliklinika “New life” u Sarajevu, jedan od centara za vantjelesnu oplodnju (BMPO) koji je imao ugovor s Federalnim zavodom za zdravstveno osiguranje, iznenada je zatvorila svoja vrata pacijentima. Kako prenosi Fokus, pacijenti su ostali šokirani zbog ovog poteza, naročito oni koji su usred procesa oplodnje. Zatvaranje je uzrokovalo višestruke probleme, uključujući i pitanje šta će biti sa zamrznutim embrionima pohranjenim u ovoj ustanovi.

Problemi s prebacivanjem biološkog materijala

Pacijenti su u dilemi kako prenijeti svoje biološke materijale u drugi centar. Naime, jedini drugi centar s ugovorom sa Zavodom je centar dr. Mehmedbašića, ali pacijenti ne dobivaju jasne informacije o daljim procedurama. Oni koji nisu ostvarili pravo na sufinansiranje moraju sami snositi troškove prebacivanja embriona, što iznosi preko 3.000 KM, uz već postojeće troškove koji su premašili nekoliko hiljada KM.

Jedna od pacijentica za Fokus izjavila je: “Niko nas nije obavijestio o zatvaranju centra. Nakon kolektivnog odmora u augustu, jednostavno su zatvorili vrata. Informacije smo dobili samo od pojedinih sestara koje su navele da je centar prodat investitorima iz Chicaga.”

Odlazak vodećeg ljekara dr. Alija Sevena

Dr. Ali Seven, turski specijalista ginekologije, koji je bio vodeći ljekar u poliklinici “New life”, potvrdio je za Fokus da je napustio ovaj centar zbog dugotrajnog procesa nostrifikacije diplome. On je naglasio da je procedura trajala više od devet mjeseci, zbog čega je odlučio napustiti Sarajevo i vratiti se radu u Ankari. “Imao sam pozitivna iskustva u centru ‘New life’, uspjeli smo usrećiti mnoge porodice kroz postupke vantjelesne oplodnje”, izjavio je dr. Seven.

Reakcije institucija i pacijenata

Kako prenosi Fokus, pacijenti su počeli pripremati krivične prijave protiv odgovornih osoba zbog neinformisanosti i nastale situacije. Međutim, Federalno tužilaštvo i Tužilaštvo Kantona Sarajevo izjavili su da još uvijek nisu zaprimili ove prijave. Fokus je također kontaktirao Federalni zavod zdravstvenog osiguranja i Ministarstvo zdravstva FBiH, ali do sada nisu dobili odgovor.

Problemi s finansiranjem vantjelesne oplodnje u FBiH

Izvještaj Fokusa također podsjeća na dugogodišnje probleme s finansiranjem BMPO-a u Federaciji BiH. Iako je Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji usvojen prije šest godina, mnogi parovi su i dalje prisiljeni snositi velike troškove iz vlastitih sredstava. Rezultati ankete koju je proveo Fokus pokazuju da je čak 83% ispitanika moralo sami finansirati većinu postupka, dok je samo nešto više od 1% ispitanika uspjelo dobiti potpuno pokriće troškova od Zavoda zdravstvenog osiguranja.

Pacijenti koji su se obratili Fokusu ističu frustraciju zbog kašnjenja refundacija i birokratskih prepreka, a mnogi su morali sami platiti značajne iznose, često premašujući 16.000 KM po postupku.

Najnovije objave