Na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija održanoj u New Yorku, međunarodni predstavnici iznijeli su oštre ocjene o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, sa fokusom na retoriku i postupke iz Republike Srpske koji, prema mišljenju brojnih zvaničnika, ugrožavaju stabilnost zemlje. Članovi Vijeća su istakli zabrinutost zbog sve izraženijih separatističkih tendencija i podrivanja Dejtonskog sporazuma.
Bećirović o Dodikovim separatističkim tendencijama
Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, direktno je upozorio na stavove i djelovanja Republike Srpske, posebno ukazavši na postupke Srbije koji, prema njegovim riječima, vode ka postepenom odvajanju Republike Srpske od Bosne i Hercegovine. Bećirović je apelirao na Vijeće sigurnosti da preduzme mjere protiv onih koji ne poštuju međunarodne presude i ugrožavaju suverenitet BiH. Naglasio je da podrška srbijanskih vlasti političkom rukovodstvu Republike Srpske ima dugoročne posljedice po stabilnost Bosne i Hercegovine.
Lagumdžijin prijedlog ambasadoru Srbije
Bivši ministar vanjskih poslova BiH, Zlatko Lagumdžija, obratio se ambasadoru Srbije u BiH, predlažući mu da objavi „Deklaraciju o opstanku Srba,“ za koju tvrdi da predstavlja „mapu puta velike Srbije.“ Ova izjava dodatno je naglasila kompleksnost odnosa između BiH i Srbije, dok je Lagumdžija pozvao međunarodnu zajednicu da obrati pažnju na dokumente i retoriku koja dolazi iz Srbije i Republike Srpske.
Velika Britanija i SAD čvrsto uz BiH
Britanska ambasadorica pri UN-u, Barbara Woodward, izrazila je zabrinutost zbog separatističke retorike iz Republike Srpske, naglašavajući da takvi postupci destabilizuju cijelu BiH i podrivaju njen teritorijalni integritet. Woodward je jasno istakla da su separatističke težnje direktno usmjerene ka narušavanju jedinstva zemlje i da međunarodna zajednica ne može ignorisati ove opasnosti.
Predstavnik Sjedinjenih Američkih Država, takođe prisutan na sjednici, najavio je da će SAD koristiti sve dostupne instrumente kako bi osigurali poštivanje Dejtonskog sporazuma i spriječili destabilizaciju regiona. Istakao je da će oni koji podrivaju mir i stabilnost Bosne i Hercegovine biti suočeni s posljedicama, uključujući moguće sankcije.
Ruski kritikovali Christiana Schmidta
Ruski ambasador u UN-u ponovo je uputio oštre kritike na račun visokog predstavnika Christiana Schmidta, negirajući da Republika Srpska predstavlja „remetilački faktor“ i optužujući Schmidta za jednostranu politiku. Rusija je, kao i ranije, podržala stavove rukovodstva Republike Srpske, osporavajući djelovanje visokog predstavnika i nadležnosti koje mu daje međunarodna zajednica.
Budućnost BiH na ispitu
Sjednica Vijeća sigurnosti UN-a potvrdila je duboke podjele među međunarodnim akterima kada je riječ o budućnosti Bosne i Hercegovine. Dok zapadni zvaničnici upozoravaju na opasnosti separatističke retorike i podrivanja Dejtonskog sporazuma, Rusija nastavlja podržavati stavove Republike Srpske. Budući koraci međunarodne zajednice biće ključni za očuvanje stabilnosti i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.