Četvrtak, 19 Septembra, 2024

Tržište u neizvjesnosti: Hoće li globalni trendovi oblikovati budućnost cijena roba?

Najčitanije objave

Posljednjih dana tržište u svijetu bilježi nekoliko ključnih promjena koje bi mogle utjecati na buduće kretanje cijena roba. Cijena sirove nafte raste, S&P 500 indeks je u usponu, dok je američki dolar u padu, što sve zajedno stvara neizvjesnost među investitorima i trgovcima. Pitanje koje se sada postavlja je hoće li tržište vidjeti oporavak potražnje za robama na ovim razinama cijena, posebno u kontekstu promjena koje se odvijaju u globalnoj ekonomiji.

Američki dolar tradicionalno ima tendenciju rasta krajem augusta i tokom septembra, što smo vidjeli i prošle godine kada je dolar ojačao zahvaljujući snažnim ekonomskim podacima i strahovima oko mogućeg zatvaranja vlade SAD-a. Ako FED bude manje oprezan nego što se očekivalo, ili ako se ekonomski podaci u SAD-u poprave, mogli bismo svjedočiti jačanju dolara, što bi moglo utjecati na cijene roba. Uobičajeno, kada dolar jača, cijene dolarskih roba opadaju, dok rast dolara povlači za sobom pad cijena nedolarskih roba.

S druge strane, izjava Jeromea Powella, predsjednika FED-a, sugeriše da bi FED mogao smanjiti kamatne stope zbog zabrinutosti oko slabosti tržišta rada i približavanja inflacije cilju od dva posto. Ova mogućnost potaknula je optimizam na tržištu roba, ali i stvorila zabrinutost zbog potencijalnog usporavanja potražnje za energijom.

Na globalnom tržištu, cijene sirove nafte pale su na najniži nivo od početka godine zbog straha od pada potražnje, iako su se početkom sedmice cijene blago oporavile zbog napetosti na Bliskom Istoku. Istovremeno, terminske cijene bakra porasle su na najviši nivo u pet sedmica, zahvaljujući jačoj kineskoj potražnji i očekivanjima da bi niže kamatne stope u SAD-u mogle potaknuti globalni rast.

Uz sve ovo, evropske rezerve prirodnog plina dosegle su gotovo pune kapacitete, što je pomoglo ublažiti nedavne skokove cijena izazvane zabrinutošću oko nabavke. Iako su ove rezerve nešto ispod prošlogodišnjih razina, Evropa se suočava s potencijalnim rizicima od prekida nabavke, posebno zbog održavanja koje provodi Norveška, glavni dobavljač plina za Evropu.

Kako se geopolitička i ekonomska situacija razvija, analitičari predviđaju da bi septembar mogao donijeti značajne promjene na tržištu, s mogućim burama koje bi mogle promijeniti smjer kretanja cijena roba. Investitori i trgovci bit će na oprezu, posebno u kontekstu potencijalnih promjena u kineskoj ekonomiji i geopolitičkih napetosti koje bi mogle utjecati na globalno tržište.

Najnovije objave