Trumpov tranzicijski tim u Mar-a-Lagu prolazi kroz turbulentne trenutke zbog rastućih tenzija između Elona Muska i Borisa Epshteyna, pravnog savjetnika i jednog od najlojalnijih Trumpovih suradnika. Prema izvještaju Timesa, svađa oko kandidata za ključne političke funkcije razotkrila je duboke podjele u timu, dok Musk, kao Trumpov novi saveznik, preuzima sve veću ulogu u oblikovanju buduće administracije.
Muskov nagli uspon u Trumpovom timu
Elon Musk, koji se Trumpu pridružio u julu nakon što je preživio pokušaj atentata, postao je stalna figura u njegovoj blizini. Od zajedničkih ručkova do sastanaka sa svjetskim liderima, Muskov utjecaj raste, ali i izaziva sve više nezadovoljstva među Trumpovim dugogodišnjim insajderima. Kritičari ga optužuju da koristi svoj odnos s Trumpom za promicanje vlastitih interesa.
Jedan od primjera je podrška koju uživa od Brendana Carra, Trumpovog kandidata za predsjednika Federalne komisije za komunikacije (FCC). Carr se zalaže za Muskov projekt širenja interneta u ruralnim područjima, podržavajući Starlink nakon što je kompanija odbijena za subvenciju od 855 milijuna dolara.
Kontroverzna uloga u politici i biznisu
Musk je također imenovan za suvoditelja savjetodavnog Odjela za učinkovitost vlade (DOGE), gdje zagovara ukidanje regulacija koje direktno utječu na njegove kompanije, poput Nacionalne uprave za sigurnost cestovnog prometa, koja istražuje Teslinu tehnologiju autonomnih vozila. Osim toga, Musk se aktivno uključuje u odabir ključnih članova kabineta, uključujući ministra financija, što izaziva dodatne sumnje u njegove motive.
Njegova vanjskopolitička angažiranost također izaziva zabrinutost. Nedavni privatni sastanak s iranskim veleposlanikom, iako negiran od iranske strane, otvara pitanja o usklađivanju njegovih globalnih poslovnih interesa s američkom vanjskom politikom.
Sukobi i optužbe u timu
Napetosti su eskalirale prošlog tjedna tokom večere u Mar-a-Lagu, kada je Musk optužio Epshteyna za curenje informacija medijima. Epshteyn je uzvratio optužbom da Musk “ne zna o čemu govori.” Steve Bannon, bivši Trumpov savjetnik, također je izrazio skepticizam prema Musku, nazivajući ga nepouzdanim i upozoravajući Trumpove saveznike da ne vjeruju njegovim motivima.
Trumpova šala i stvarni problemi
Iako je Trump u šali rekao kako se ne može riješiti Muska “dok god mu se sviđa,” očito je svjestan izazova. Odluka o ključnim funkcijama, poput ministra financija i ministra prometa, pokazat će koliko će Musk stvarno oblikovati politiku nove administracije.
Za sada, najbogatiji čovjek na svijetu ostaje utjecajna figura u Trumpovom timu, ali podjele i sumnje unutar tima naglašavaju krhkost njegove pozicije. Muskovo ponašanje i njegova usklađenost s Trumpovim ciljevima bit će pod budnim okom dok se tranzicija nastavlja