U Ambasadi Bosne i Hercegovine u Kataru, krajem oktobra prošle godine, otkriveni su prislušni uređaji u prostorijama koje je koristio Ali Turković, sin bivše ministrice vanjskih poslova Bisere Turković. O ovom incidentu obaviješteno je Ministarstvo vanjskih poslova (MVP), a slučaj je dodatno zakompliciran političkim pozadinama, piše portal Raport.
Otkrivanje uređaja i reakcije nadležnih
Semir Halilović, ambasador BiH u Kataru, otkrio je prislušne uređaje tokom čišćenja prostorija u Ambasadi. Turković, koji je u Dohi bio zaposlen kao oficir za vezu i savjetnik Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), navodno nije dolazio na posao 8,5 mjeseci nakon dolaska Halilovića i odbijao je predati ključeve prostorija koje je koristio. Prislušni uređaji otkriveni su nakon što su prostorije bile očišćene.
Turković je, po otkriću uređaja, došao u Ambasadu, preuzeo opremu i odnio je u Sarajevo. O incidentu su obaviješteni i MVP i OSA, koja ga je prethodno poslala u Katar. Uprkos skandalu, Turković se i dalje vodi kao uposlenik OSA-e.
Veze s Osmicom i političke implikacije
Turković je bio imenovan na prijedlog Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora OSA-e, koji je ranije stavljen na crnu listu SAD-a zbog sumnji na nezakonite aktivnosti, uključujući prisluškivanje. Mehmedagić je početkom januara ove godine pokušao Turkoviću produžiti mandat, ali je njegov prijedlog odbijen, a Turković se vratio u Sarajevo.
Pitanja sigurnosti i odgovornosti
Ovaj incident otvara niz pitanja o sigurnosti i profesionalizmu unutar državnih institucija BiH, posebno u osjetljivim diplomatskim misijama. Upotreba prislušnih uređaja u ambasadi, kao i nejasna uloga Ali Turkovića u ovom skandalu, izazivaju zabrinutost o zloupotrebama u državnim službama i političkim vezama koje omogućavaju takve aktivnosti.
Špijunska afera dodatno potkopava povjerenje u institucije BiH i ukazuje na potrebu za hitnim reformama u sektoru sigurnosti i nadzora nad državnim službenicima. Ostaje da se vidi hoće li nadležne institucije adekvatno reagovati na ovaj slučaj.