Policija pokrenula istragu zbog nepružanja pomoći sa smrtnim ishodom
Strašna tragedija potresla je Mađarsku – osamnaestogodišnji mladić iz Budimpešte oduzeo je sebi život, a čin vješanja emitovao je uživo putem društvene mreže u sobi za ćaskanje. Najšokantniji detalj – više osoba gledalo je prijenos, ali niko nije reagovao, pozvao pomoć ili pokušao spriječiti tragediju.
Policijska uprava Budimpešte (BRFK) potvrdila je da je pokrenuta istraga zbog sumnje u krivično djelo nepružanja pomoći sa smrtnim ishodom, navodeći da su identifikovani korisnici koji su u tom trenutku bili prisutni na platformi.
– Samoubistvo uživo – niko ga nije spriječio, niko nije pozvao pomoć… – navodi se u zvaničnoj objavi policije na društvenoj mreži Facebook.
Šok i pitanje savjesti: Je li internet postao prostor bez empatije?
Ovaj tragičan događaj ponovno je otvorio bolno pitanje – jesmo li kao društvo postali previše pasivni pred tuđom patnjom, naročito u digitalnom prostoru?
Korisnici društvenih mreža nerijetko svjedoče uznemirujućim sadržajima, ali sve češće bez osjećaja odgovornosti ili potrebe da reaguju.
Psiholozi upozoravaju da digitalna distanca često briše osjećaj stvarnosti – gledamo nesreće, nasilje, pa i smrt, kao da su scena iz filma, zaboravljajući da se radi o stvarnim ljudima. U ovom slučaju – o osamnaestogodišnjem mladiću čiji se život mogao spasiti jednim pozivom.
Krivična odgovornost – novo poglavlje u digitalnoj etici?
Iako se u većini zemalja nepostupanje u slučaju očite opasnosti za život može tretirati kao krivično djelo, rijetko se pokreću postupci kada je riječ o internetu. Mađarska policija ovim slučajem pokazuje da se i digitalna prisutnost nosi sa odgovornošću.
Istraga će utvrditi ko su korisnici koji su gledali prijenos i zašto niko nije reagovao. Iako će pravni proces dati odgovore, moralna pitanja ostaju:
🔹 Gdje je granica između gledatelja i saučesnika?
🔹 Da li društvene mreže imaju mehanizme za hitne intervencije?
🔹 I, na kraju, kako smo došli do toga da uživo gledamo smrt – bez pokušaja da je zaustavimo?