Nedjelja, 22 Septembra, 2024

Ruski napad na Ukrajinu: Jedan dan rata ih koštao 1,26 milijardi USD

Najčitanije objave

Ruski napad na Ukrajinu 26. augusta ove godine bio je jedan od najskupljih i najintenzivnijih u dosadašnjem toku rata, a procijenjeni trošak iznosi vrtoglavih 1,26 milijardi američkih dolara, prema podacima koje su objavile Ukrajinske zračne obrambene snage.

Razorni arsenal: Detalji napada

Tokom ovog masovnog napada, Rusija je na Ukrajinu lansirala različite vrste projektila i dronova, uključujući:

109 napadačkih bespilotnih letjelica Shahed-136/131
77 krstarećih projektila Kh-101
3 krstareće rakete Kh-22
28 krstarećih projektila Kalibr
6 balističkih projektila Iskander-M
3 aerobalističke rakete Kh-47M2 Kinzhal
10 vođenih projektila Kh-59/Kh-69
Finansijski Teret Rata
Cijene korištenog naoružanja su zapanjujuće. Na primjer, cijena jednog projektila Kh-101 iznosi 13 miliona dolara, a Rusija je u ovom napadu potrošila milijardu dolara samo na ovu vrstu projektila. Bespilotne letjelice Shahed, koje Rusija uvozi iz Irana, koštaju oko 193.000 dolara po komadu, što znači da je ukupni trošak 109 ovih dronova iznosio 21,3 miliona dolara. Rakete Kalibr, s cijenom od 6,5 miliona dolara po komadu, doprinijele su ukupnom iznosu sa 182 miliona dolara.

Ciljevi napada i šteta u Ukrajini

Ovaj napad, koji je uključivao udare na energetsku infrastrukturu i civilne objekte, rezultirao je značajnom materijalnom štetom širom Ukrajine. Iako su ukrajinske protuzračne snage uspjele oboriti velik broj projektila i dronova, mnogi ciljevi su pogođeni, uključujući hidroelektrane i energetske objekte, zbog čega su brojne regije ostale bez struje i vode.

U Krivi Rihu, ruski napad je odnio živote dvije osobe, dok je jedan muškarac poginuo u Zaporižju usljed napada bespilotne letjelice Shahed. Kijev je također bio meta, a sirene za zračnu uzbunu oglasile su se nekoliko puta tokom noći dok su ukrajinski protuzračni sustavi radili na odbijanju napada.

Poruka i pitanja koja ostaju

Ovaj napad, osim što je nanio materijalnu štetu i ugrozio živote civila, imao je i za cilj slanje jasne poruke – Rusija može i dalje provoditi masovne napade s velikim finansijskim teretom. Međutim, pitanje koje ostaje jeste koliko dugo će Moskva moći održavati ovakav intenzitet napada, s obzirom na visoke troškove i sve veće međunarodne sankcije koje opterećuju njenu ekonomiju.

Ovaj posljednji napad, najskuplji do sada, svjedoči o eskalaciji sukoba i donosi novi val stradanja za stanovnike Ukrajine, dok istovremeno otvara nova pitanja o daljnjem toku i ishodu ovog razornog rata.

Najnovije objave