Četvrtak, 21 Novembra, 2024

Radikalne reforme na vidiku u SAD-u: Musk hoće da ukine FBI

Najčitanije objave

Novoimenovani šefovi Odjela za učinkovitost vlade, Vivek Ramaswamy i Elon Musk, suočeni su s ambicioznim zadatkom restrukturiranja američke administracije i smanjenja državne potrošnje. Pod vodstvom bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, ovaj odjel ima mandat da predloži drastične promjene u radu vladinih agencija i smanji birokratski aparat. Njihov cilj? Predstaviti plan koji će pojednostaviti savezni sustav i smanjiti proračun za dva biliona dolara do 2026. godine.

Ramaswamy, poznat po svojim kontroverznim prijedlozima, smatra da FBI treba ugasiti i preraspodijeliti njegov budžet, dok bi 1,5 miliona državnih službenika trebalo otpustiti kako bi se eliminirala “duboka država”. Njegov stav prema državnim institucijama je jasan: velike agencije poput Ministarstva obrazovanja i Porezne uprave smatra prekomjernima i spreman je na “križarski rat” protiv vlade koja je, po njegovom mišljenju, izgubila svoju svrhu.

Musk, koji je također ključna figura ovog odjela, predlaže smanjenje broja vladinih agencija s 400 na svega 99, što bi prema njegovom proračunu donijelo značajne uštede. Zamisao je da se američka vlada usmjeri prema poduzetničkom pristupu, s manje birokratskih prepreka i većim fokusom na učinkovitost.

Trumpov cilj je da do 4. jula 2026. Ramaswamy i Musk iznesu konačni izvještaj s preporukama za “velike strukturne reforme” i daljnje smanjenje potrošnje. Uz planirane reforme, Trump je naglasio da bi eliminirao Ministarstvo obrazovanja, vraćajući nadležnost za školstvo saveznim državama, te uklonio utjecaj karijernih službenika koje naziva “dubokom državom”.

Prema trenutnom budžetu, najveći izdaci odlaze na zdravstvene i socijalne usluge, uključujući socijalno osiguranje i Medicare. Iako su Ramaswamy i Musk spremni za rezove, ekonomisti upozoravaju da je matematički gotovo nemoguće ostvariti uštede u visini od dva biliona dolara. Kritičari također primjećuju ironiju u činjenici da su na čelu odjela koji bi trebao smanjiti državnu potrošnju upravo milijarderi poput Muska i Ramaswamyja, što izaziva pitanja o motivima i mogućnostima ovih reformi.

Dok su mnogi skeptični prema realizaciji ovih radikalnih prijedloga, jasno je da će nadolazeće godine donijeti izazove za američku administraciju i potencijalno promijeniti način na koji država upravlja svojim resursima. Hoće li Trumpova vizija poduzetničke vlade uspjeti ili će naići na nepremostive prepreke, ostaje da se vidi.

Najnovije objave