Četvrtak, 21 Novembra, 2024

Putin spreman na pregovore o prekidu vatre, ali postavlja stroge uvjete

Najčitanije objave

Predsjednik Rusije Vladimir Putin izrazio je spremnost na razgovore o prekidu vatre u Ukrajini uz posredovanje novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Međutim, prema izvještaju Reutersa, Kremlj postavlja stroge uvjete koji uključuju zadržavanje većine teritorijalnih dobitaka Rusije, odustajanje Ukrajine od članstva u NATO-u i ograničenja vojne sposobnosti Kijeva.

Spremnost na pregovore uz jasne uvjete

Prema riječima izvora bliskih Kremlju, Putin bi mogao prihvatiti zamrzavanje sukoba duž trenutne linije fronta, ali insistira na tome da Ukrajina prizna ruski suverenitet nad regijama Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson, koje su trenutno pod ruskom kontrolom. Kremlj isključuje mogućnost pregovora o statusu Krima, kojeg smatra integralnim dijelom Rusije.

Dio ruskih zvaničnika navodi da bi Moskva mogla razmotriti povlačenje sa manjih teritorija u regijama Harkiv i Mikolajiv, ali odbacuje bilo kakve značajnije teritorijalne ustupke.

„Zamrzavanje sukoba neće uspjeti ni na koji način,“ izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, dodajući da se Rusija protivi bilo kojem rješenju koje bi Zapadu omogućilo ponovno naoružavanje Ukrajine.

Trumpov pristup i potencijalni izazovi

Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump obećao je brzo okončanje sukoba u Ukrajini, ali nije iznio detalje o načinu na koji bi pomirio zaraćene strane. Njegov direktor komunikacija izjavio je da Trump vjeruje kako je „jedina osoba koja može okupiti obje strane za pregovarački stol i zaustaviti rat“.

Međutim, analitičari upozoravaju da bi postizanje trajnog mirovnog sporazuma bilo izuzetno teško s obzirom na velike razlike u zahtjevima Moskve i Kijeva. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kategorično odbacuje bilo kakve ustupke i insistira na potpunom povratku svih teritorija okupiranih od strane Rusije.

Geopolitičke tenzije i sudbina sukoba

Odobrenje američkog predsjednika Joea Bidena za korištenje dalekometnih raketa ATACMS u napadima na ruski teritorij dodatno je zakompliciralo situaciju. Moskva je takve poteze osudila kao „opasnu eskalaciju“ i signalizirala da neće odustati od svojih ciljeva ukoliko ne dođe do dogovora o prekidu vatre.

Putin, koji invaziju naziva „specijalnom vojnom operacijom“, i dalje inzistira na tome da je cilj sukoba suprotstavljanje širenju NATO-a i zaštita ruskih interesa.

Sporazum iz Istanbula kao moguća osnova

Jedan od izvora iz Kremlja pozvao se na nacrt sporazuma iz aprila 2022., koji je predviđao neutralnost Ukrajine u zamjenu za sigurnosne garancije od stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a. Međutim, daljnji razvoj situacije i sve veći zahtjevi obje strane otežali su postizanje kompromisa.

Putinova spremnost na pregovore ostavlja otvoren prostor za mogućnosti diplomatskog rješenja, ali pitanje ostaje koliko su zar

Najnovije objave