U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo posljednjih dana bilježe porast građana koji se javljaju zbog gastroenteroloških tegoba, među kojima su najčešći simptomi povraćanje, proljev i povišena tjelesna temperatura. Prema riječima dr. Nejre Jonuz-Gušić, specijaliste urgentne medicine, najčešći uzrok ovih simptoma su viroze, tačnije enteroviroze, koje su uobičajene u ljetnim mjesecima i u periodu prelaska iz ljeta u jesen.
Dio tih viroza nastaje lokalno, dok se drugi dio uvozi sa putnicima iz inostranstva. Prenose se kapljičnim putem, što ih čini vrlo zaraznim. Virus se može zadržati na površinama i do 24 sata, zbog čega se brzo širi, često zahvatajući cijele porodice – objašnjava dr. Jonuz-Gušić.
Higijena kao ključna prevencija
Dr. Jonuz-Gušić naglašava da je higijena ključna u prevenciji širenja viroza.
Pravilno pranje ruku, lica, te voća i povrća koje konzumirate, kao i redovno čišćenje prostora i površina u kojima boravite, osnovni su koraci prevencije – ističe doktorica.
Iako neki građani smatraju da su enteroviroze povezane s vodom iz česme koja se koristi nakon redukcija, iz Hitne pomoći poručuju da nema nikakvih dokaza koji bi ukazali na vezu između zaražene vode i ovih tegoba. Zavod za javno zdravstvo KS redovno vrši testiranja vode kako bi se osigurala njena zdravstvena ispravnost.
Ovo nije prvi put da imamo redukcije vode u KS, ali bakteriološke analize do sada nisu pokazale da je voda kontaminirana – naglasila je dr. Jonuz-Gušić.
Vremenske promjene pogoršavaju stanje hroničnih bolesnika
Iako su mnogi građani dočekali zahlađenje s olakšanjem, dr. Jonuz-Gušić napominje da promjene vremena negativno utiču na zdravlje određenih grupa ljudi.
Osobe s neurološkim oboljenjima najteže podnose promjene vremena, osjećaju vrtoglavicu, trnjenje, te nesigurnost pri hodu. Također, kardiovaskularni i respiratorni bolesnici mogu osjetiti pogoršanje stanja. Savjetujemo redovno uzimanje propisane terapije, dovoljan odmor, zdravu prehranu i, u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja, posjetu ljekaru umjesto samostalnog liječenja – dodaje dr. Jonuz-Gušić.