Četvrtak, 21 Novembra, 2024

Od ovih infekcija možete dobiti rak

Najčitanije objave

Rak uzrokovan infekcijama postaje sve veći problem globalno. Nedavno izvješće Američke udruge za istraživanje raka istaknulo je da infekcije čine 13 posto svih slučajeva raka u svijetu, dok neki izvori navode i do 20 posto. Posebno su visoke stope zabilježene u zemljama u razvoju. Zarazni agensi poput bakterija i virusa povezani su s nekoliko vrsta raka, uključujući bakteriju Helicobacter pylori (H. pylori) te viruse poput HPV-a, Epstein-Barr virusa (EBV) i hepatitisa B i C. Iako se kod malog broja zaraženih razvije rak, važno je infekcije shvatiti ozbiljno i liječiti na vrijeme.

Helicobacter pylori – uzročnik raka želuca

Helicobacter pylori (H. pylori) je bakterija koja se najčešće nalazi na sluznici želuca i može inficirati probavni sustav. Ova bakterija povezana je s razvojem gastritisa, ulkusa želuca i dvanaesnika. Ako se ne liječi, infekcija može rezultirati razvojem karcinoma želuca ili MALT limfoma, rijetkog tipa limfatičkog tumora. Simptomi infekcije uključuju mučninu, žgaravicu, podrigivanje, bol u gornjem dijelu trbuha i gubitak apetita.

Liječenje H. pylori je ključno, jer ova infekcija može dugoročno izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući i rak želuca. Stoga, osobe koje osjećaju navedene simptome trebale bi se obratiti liječniku kako bi pravovremeno započele terapiju.

HPV – virus koji uzrokuje šest vrsta raka

Humani papiloma virus (HPV) izuzetno je česta spolno prenosiva infekcija. U Hrvatskoj, oko 350 žena godišnje oboli od raka vrata maternice, a HPV je glavni uzročnik ove vrste raka. No, HPV je također odgovoran za još pet drugih vrsta raka, što čini ovu infekciju iznimno opasnom.

Unatoč postojanju besplatnog cjepiva za učenike osmih razreda, odaziv na cijepljenje ostaje nizak. Cijepljenje i redoviti probir ključni su alati u borbi protiv raka vrata maternice i drugih vrsta raka povezanih s HPV-om. Obzirom na visoku učestalost infekcije, gotovo svaka spolno aktivna osoba doći će u kontakt s ovim virusom, što dodatno ističe važnost prevencije.

Hepatitis B – skriveni uzročnik karcinoma jetre

Hepatitis B je virus koji može izazvati akutnu ili kroničnu upalu jetre, što može dovesti do ciroze ili karcinoma jetre. Procjenjuje se da je 30 posto svjetske populacije bilo u kontaktu s ovim virusom. Zaraza se može prenijeti transfuzijom, nesterilnim medicinskim instrumentima, spolnim kontaktom, pa čak i tijekom tetoviranja ili bušenja ušiju.

U Hrvatskoj je zahvaljujući cijepljenju broj oboljelih značajno smanjen, no procjenjuje se da je oko 25.000 stanovnika kronično zaraženo virusom hepatitisa B. Redovito testiranje krvi i pravovremeno liječenje mogu spriječiti daljnje komplikacije, uključujući razvoj karcinoma jetre.

Hepatitis C – tihi neprijatelj

Hepatitis C je globalno prisutan virus koji inficira milijune ljudi, a mnogi od njih nisu ni svjesni svoje infekcije. Virus se prenosi slično kao i hepatitis B, a većina zaraženih ne razvija simptome. No, kod 60-80 posto zaraženih, infekcija prelazi u kroničnu fazu, što povećava rizik od razvoja ciroze i karcinoma jetre.

Iako ne postoji cjepivo za hepatitis C, moderna terapija dovodi do gotovo 100-postotnog izlječenja. U Hrvatskoj se procjenjuje da je oko 40.000 stanovnika kronično zaraženo ovim virusom, te se preporučuje redovito testiranje krvi.

Epstein-Barr virus – tihi uzročnik ozbiljnih bolesti

Epstein-Barr virus (EBV), poznat kao uzročnik infektivne mononukleoze, može imati ozbiljnije posljedice kod osoba s oslabljenim imunitetom. Ovaj virus može uzrokovati i pojavu limfoma te raka epifarinksa (gornjeg dijela ždrijela).

Iako većina ljudi tijekom života dolazi u kontakt s EBV-om bez ozbiljnih posljedica, kod osoba sa slabijim imunitetom infekcija može imati težu kliničku sliku. Važno je prepoznati simptome i na vrijeme potražiti liječničku pomoć, osobito ako dolazi do dugotrajnije slabosti, povišene temperature i bolova u grlu.

Zaključak

Infekcije poput H. pylori, HPV-a, hepatitisa B i C te Epstein-Barr virusa povezane su s ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući i razvoj raka. Iako se samo mali postotak zaraženih suoči s rakom, prevencija i rano otkrivanje ključni su za smanjenje rizika. Redoviti pregledi, cijepljenje i odgovorno ponašanje prema zdravlju mogu spasiti živote, stoga je važno ozbiljno shvatiti ove infekcije i poduzeti odgovarajuće korake kako bismo zaštitili svoje zdravlje.

Izvor: Washington Post, Onkologija.net

Najnovije objave