Petak, 20 Septembra, 2024

Od 10. novembra novi režim ulaska u Schengen: Skeniranje otisaka prstiju i slikanje obavezno za građane Zapadnog Balkana

Najčitanije objave

Evropska unija je potvrdila da će od 10. novembra ove godine, šest mjeseci prije uvođenja sistema Etias, započeti s primjenom sistema ulaska i izlaska (EES) za zemlje schengenskog prostora. Ova promjena će značajno uticati na način ulaska državljana Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Kosovo i Albaniju, kao i Moldaviju i Ukrajinu.

Obavezno pružanje biometrijskih podataka na granici

Novi sistem EES će od putnika zahtijevati pružanje biometrijskih podataka na granici, uključujući skeniranje otisaka prstiju i fotografisanje lica. Ove mjere su uvedene s ciljem sprječavanja kriminalaca i terorista da ulaze u EU koristeći lažne pasoše. Sistem je prvobitno trebao biti implementiran već 2022. godine, ali je njegova primjena odgođena.

Kako funkcioniše EES sistem

Prema novim pravilima, svaki putnik iz zemalja van Schengena će morati dati svoje lične podatke svaki put kada prelazi vanjske granice evropskih zemalja. EES će prikupljati, bilježiti i pohranjivati podatke sadržane u putnim ispravama, kao što su puno ime, datum rođenja, datum i mjesto svakog ulaska i izlaska, slika lica i otisci prstiju, te informacije o tome da li je putniku odbijen ulazak.

Pohranjivanje biometrijskih podataka

Na osnovu prikupljenih biometrijskih podataka, bit će izrađeni biometrijski predlošci koji će se pohraniti u zajednički Biometric Matching Service. Državljani zemalja koji posjeduju vizu za kratkoročni boravak u schengenskom prostoru već imaju otiske prstiju pohranjene u viznom informacijskom sistemu (VIS), te se ti podaci neće ponovno pohranjivati u EES.

Brži prelazak granice za putnike s biometrijskim pasošem

Pri dolasku na vanjske granice EU, putnici će morati dati svoje lične podatke, a službenici za kontrolu pasoša će skenirati njihove otiske prstiju i fotografisati ih. Ove informacije bit će pohranjene u digitalnom obliku.

Ako ste već koristili EES prilikom prelaska granice, vaši biometrijski podaci će već biti zabilježeni, što će ubrzati proces prelaska. U rijetkim slučajevima, može biti potrebno ponovno prikupljanje podataka. Putnici s biometrijskim pasošem će moći brže prelaziti granice koristeći samoposlužne sisteme, ukoliko su dostupni na tom graničnom prijelazu.

Posljedice odbijanja davanja biometrijskih podataka

Važno je napomenuti da će putnicima koji odbiju pružiti biometrijske podatke biti uskraćen ulazak u zemlje koje koriste EES. Također, sistem će bilježiti koliko dana putnik smije boraviti na teritoriji evropskih država, a to će se moći provjeriti putem EES online alata.

Mogućnosti unaprijed registracije podataka

Pasoši putnika neće biti fizički ovjereni na granici, a proces prelaska može biti ubrzan ako putnici unaprijed registriraju svoje podatke, zavisno od dostupnosti namjenske opreme ili mobilne aplikacije. U svakom slučaju, putnici će se susresti sa službenikom za kontrolu pasoša na granici.

Najnovije objave