Bosna i Hercegovina je ponovo u centru pažnje zbog nevjerojatne neorganizacije i nesposobnosti vlasti da adekvatno odgovore na svoje obaveze. Kako Fokus.ba saznaje, Ministarstvo vanjskih poslova BiH jučer i danas dostavilo je čak 50 pisama EU zvaničnicima putem diplomatsko-konzularnih predstavništava, obavještavajući ih o otkazivanju Samita lidera Zapadnog Balkana i EU u Neumu, koji je trebao biti održan danas i sutra.
Otkazivanje u posljednji čas
Pisma su poslana gotovo u posljednji trenutak, što dodatno produbljuje blamažu vlasti BiH. Ovakav čin, da se EU zvaničnici obavijeste o otkazivanju događaja dan prije ili na sam dan održavanja, pokazuje ozbiljan nedostatak profesionalizma i odgovornosti. Ova situacija dolazi nakon što je već prošle sedmice propao tender za organizaciju samita.
Problemi s tenderom
Prva bruka dogodila se kada je Vijeće ministara BiH bilo primorano obustaviti tender za organizaciju samita zbog žalbe firme Mita Group d.o.o. Sarajevo. Ured za razmatranje žalbi BiH sada treba odlučiti o spornoj žalbi, ali je cijeli proces otkrio ogromne propuste u organizaciji.
Generalni sekretarijat BiH donio je odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača tek 18. novembra, nekoliko sedmica prije planiranog održavanja samita, ne uzimajući u obzir moguće žalbe na tender vrijedan 219.000 KM bez PDV-a. Raspisivanje tendera u tako kratkom roku i bez plana za rješavanje eventualnih problema jasno pokazuje neodgovoran pristup.
Kašnjenje u komunikaciji
Još jedna dimenzija ovog skandala je činjenica da su pisma EU zvaničnicima, datirana na 28. novembar, poslana tek jučer i danas. Posebno je problematično to što je većina pisama upućena Misiji BiH u Briselu, što dodatno otežava pravovremenu informisanost EU institucija.
Javno saslušanje kao odgovor na skandal
Komisija za vanjske poslove usvojila je zahtjev za održavanje javnog saslušanja predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića. Saslušanje bi trebalo rasvijetliti razloge otkazivanja samita i moguće nepravilnosti u postupku odabira ponuđača za organizaciju događaja.
Reakcije javnosti i politički implikacije
Ova situacija izazvala je oštre reakcije, ne samo među građanima BiH, već i u diplomatskim krugovima. Otkazivanje samita u Neumu nije samo tehnički propust, već i ozbiljan udarac reputaciji BiH kao države sposobne za organizaciju međunarodnih događaja.
Dok se očekuju dalji potezi Komisije za vanjske poslove, jasno je da ovaj skandal predstavlja ozbiljan podsjetnik na hronične probleme u koordinaciji i transparentnosti vlasti BiH.