Sinoć je u Narodnom pozorištu u Sarajevu održana premijera predstave “Marlene Dietrich: Pet tačaka optužnice”, koja je privukla veliku pažnju publike i kritike. Ova predstava, u režiji Harisa Pašovića, predstavlja fascinantno scensko oživljavanje života jedne od najslavnijih umjetnica 20. stoljeća, Marlene Dietrich, čija je neprolaznost i hrabrost postala simbol borbe protiv autoritarnih režima i zagovaranje umjetničke i ljudske slobode.
Fiktivno suđenje koje razotkriva kompleksnost života
Predstava prati fiktivno suđenje Marlene Dietrich, optužene zbog svojih životnih izbora, od slobodnog izražavanja o braku i porodici, preko kontroverznih ljubavnih veza, do učešća u američkoj vojsci tokom Drugog svjetskog rata. Kroz optužbe troje mladih tužilaca, likovi izvedeni od strane Mone Murtović, Enesa Salkovića i Elmira Krivalića, otkriva se složenost života ove ikone. Kroz odgovore Dietrich, koju maestralno utjelovljuje Mirjana Karanović, publika se suočava s moralnim dilemama i nepravdom redukcije ljudskih života na stereotipe.
Marlene kao simbol otpora i umjetničke slobode
Marlene je u predstavi prikazana kao hrabra žena, beskompromisna u svojoj potrazi za istinom, ljubavi i pravdom, koja se nije bojala suprotstaviti nacizmu i boriti se za mir, te kao osoba koja je cijeli svoj život posvetila umjetnosti i očuvanju civilizacijskih vrijednosti. Kroz minimalističku scenografiju i emotivno intenzivne dijaloge, publika u Sarajevu svjedočila je veličanstvenoj izvedbi Karanović, koja je Marleninu neuhvatljivu auru prenijela na scenu s istinskom gracioznošću i snagom.
Početak nove umjetničke sezone u Sarajevu
Predstava “Marlene Dietrich: Pet tačaka optužnice”, nastala u koprodukciji Narodnog pozorišta Sarajevo i Mittelfesta, prethodno je izvedena na italijanskom festivalu, gdje je već osvojila publiku i kritiku. Sinoćnja izvedba označila je početak nove umjetničke sezone Narodnog pozorišta Sarajevo, a publici je pružila priliku da se kroz priču o ovoj filmskoj ikoni suoče s pitanjima morala, hrabrosti i odgovornosti.
Za ljubitelje umjetnosti, ovo je predstava koja ostavlja dubok utisak, podsjećajući nas na neprolaznost umjetničkih djela i važnost individualnog otpora pred silama netolerancije i nepravde.