Petak, 20 Septembra, 2024

Mitovi i istine o Androidu

Najčitanije objave

Iako Googleov operativni sistem već godinama dominira globalnim tržištem pametnih telefona, i dalje postoje brojne predrasude o tome kakav je i kako funkcionira.
Donosimo pregled najčešćih mitova o petnaest godina starom operativnom sistemu za mobilne uređaje i ponešto zanimljivosti.
Mitovi o uređajima s Androidom
1) Prekomplikovani su za korištenje
Uprkos činjenici kako je riječ o najraširenijem operativnom sistemu za mobilne uređaje na svijetu, i dalje se mogu čuti tvrdnje kako je Android prekomplikovan za prosječnog korisnika.
Istina je kako postoje brojne vrste i izdanja Androida, i kako nisu sva podjednako jednostavna za savladati, kao i da se međusobno razlikuju u pojedinim funkcionalnostima.
Ali ključne funkcionalnosti Androida prilično je jednostavno naučiti, bez obzira koristite li uređaj s njime prvi put ili ste prije koristili neki drugi operativni sustav.
2) Svi su Androidi isti
Nisu. Često su vrlo slični, pa razlike treba tražiti tek u pojedinim značajkama i funkcionalnostima. No, većina proizvođača na ovaj ili onaj način prilagodi Android svojim uređajima, zbog čega nastaju razlike između, recimo, Samsungovih i Xiaomijevih mobitela.
Također, svako novo izdanje Androida donosi promjene u odnosu na prethodno, bilo u vidu naprednih novih značajki, bilo u poboljšanju postojećih. A i skuplji uređaji će u pravilu nuditi više mogućnosti nego jeftiniji.
3) Android je veći sigurnosni rizik
Ovo nije posve netočno jer su korisnici Androida doista češće izloženi napadima zlonamjernim softverom.
Djelomično je to zbog toga što su veća meta ali i zato što Android nudi puno veće mogućnosti prilagodbe korisničkim potrebama i željama.
Uz mjere opreza i razumno korištenje ne biste trebali biti izloženi virusima i drugim napastima u većoj mjeri nego bilo tko drugi.
4) Bolje specifikacije znače bolju izvedbu
Ovo je donekle tačno, ali ne u potpunosti. Naime, najjači ili najnoviji hardver nije sam po sebi dovoljan. Potreban je i kvalitetan softver, koji može izvući najviše iz onog što ima na raspolaganju. Ako te dvije komponente ne funkcioniraju skladno, top specifikacije neće biti naročito korisne.
Također, nije nebitno ni kako koristite pametni telefon. Dobar primjer za sve navedeno su kamere. Veći broj megapiksela ne jamči kvalitetnije fotografije. Ako je prateća aplikacija za kameru loša ili ne znate osnovne fotografiranja, netko s kamerom s manje megapiksela snimit će bolje fotografije nego vi.

Najnovije objave