Dok Ukrajina obilježava 1000 dana od početka ruske invazije, rat ulazi u novu fazu s eskalacijom na svim frontama. Američki predsjednik Joe Biden dao je zeleno svjetlo za korištenje američkih projektila dalekog dometa unutar ruskog teritorija, što je izazvalo oštre reakcije iz Kremlja. Istovremeno, povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću otvara pitanja o budućnosti američke podrške Ukrajini.
Eksplozije u Rusiji i borbe na granici
Eksplozije su tokom noći odjekivale u ruskoj Brjanskoj oblasti, dok ukrajinske snage koriste novodobivene američke ATACMS projektile. Kijev je također potvrdio sukobe sa sjevernokorejskim trupama, koje su, prema izvještajima, raspoređene u Kursku oblast kao podrška ruskim snagama. SAD optužuje Rusiju za eskalaciju sukoba, ukazujući na dovlačenje azijskih vojnika u evropski sukob.
Američka strategija: Jačanje pozicije Ukrajine prije pregovora
Bidenova administracija naglašava da je dopuštenje za korištenje projektila ATACMS dato kako bi Ukrajina ojačala svoje pregovaračke pozicije. Međutim, vojne analize sugeriraju da to neće bitno promijeniti situaciju na terenu. Odluka dolazi u trenutku kada se Moskva priprema za zimu i obnavlja napade na ukrajinsku infrastrukturu.
Ukrajina: Gubici i otpor
Ukrajinski civili i vojska i dalje plaćaju visoku cijenu sukoba. Više od šest miliona Ukrajinaca živi kao izbjeglice, dok su hiljade izgubile živote. UN-ova misija za ljudska prava zabilježila je gotovo 12.000 civilnih žrtava, iako se vjeruje da je stvarni broj znatno veći. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglašava potrebu za sigurnosnim jamstvima prije bilo kakvih pregovora.
Prijetnje iz Kremlja
Rusija oštro reaguje na američku odluku. Glasnogovornik ruskog Ministarstva vanjskih poslova poručio je da će korištenje američkih projektila dovesti do “opipljivog odgovora”. Bivši Putinov savjetnik Sergej Markov optužio je SAD za direktnu uključenost u rat, dok iz Kremlja naglašavaju da njihovi ciljevi u Ukrajini ostaju nepromijenjeni – povlačenje Ukrajine iz NATO ambicija i predaja teritorija pod ruskom kontrolom.
Budućnost američke podrške pod znakom pitanja
Povratak Donalda Trumpa, koji je obećao brz završetak rata, mogao bi značiti promjenu američke strategije. Iako nije precizirao kako bi okončao sukob, Trumpov odnos prema Putinu izaziva zabrinutost u Kijevu i kod zapadnih saveznika.
Rat u Ukrajini nastavlja oblikovati geopolitiku, dok obje strane pokušavaju poboljšati svoje pozicije prije potencijalnih pregovora. Izvjesno je samo da će zima donijeti nove izazove i civilima i vojnicima u ovom krvavom sukobu koji traje već gotovo tri godine.