Petak, 20 Septembra, 2024

Godišnjica razaranja Vijećnice: 32 godine od uništenja jednog od najvažnijih simbola Sarajeva

Najčitanije objave

Na današnji dan prije 32 godine, sarajevska Vijećnica, jedan od najznačajnijih nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, bila je meta stravičnog napada. Vojska Republike Srpske granatirala je i zapalila ovu prelijepu građevinu iz austrougarskog perioda, uništivši pritom ogromno kulturno blago koje je čuvala Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH.

Gubitak neprocjenjivog blaga

Sarajevska Vijećnica, koja je bila najreprezentativniji objekat iz austrougarskog doba, izgorjela je do temelja. U nekoliko sati, plamen je progutao gotovo pola stoljeća brižno sakupljanog i čuvanog nacionalnog blaga. Među uništenim predmetima bilo je 700 rukopisa, od kojih su mnogi bili unikatni.

Simbol opsade Sarajeva

Tokom opsade Sarajeva, Vijećnica je bila višestruko granatirana. Pokušaji uništenja započeli su od strane Jugoslovenske narodne armije (JNA), a kasnije su ih nastavile snage Vojske Republike Srpske. Građani koji su pokušavali spasiti biblioteku i ugasiti vatru bili su izloženi snajperskoj vatri, čime je čin uništenja Vijećnice dodatno dobio dimenziju brutalnosti.

Kulturni i duhovni gubitak

Paljenje Vijećnice okarakterizirano je kao urbicid, ali prvenstveno kao napad na kulturnu i duhovnu memoriju Bosne i Hercegovine. Taj čin nije bio samo pokušaj fizičkog uništenja ljudi i njihove materijalne baštine, već i pokušaj zatiranja historijskog pamćenja i identiteta zemlje i njenih stanovnika.

Vijećnica kroz historiju i njena obnova

Gradska vijećnica Sarajeva izgrađena je na lokaciji Mustaj-pašinog mejdana, na obodu stare gradske jezgre iz osmanskog perioda. Građena u neo-maurskom stilu, bila je prvi projekt čuvenog arhitekte Karla Paržika, a otvorena je 1896. godine. Vijećnica je bila jedan od prvih značajnijih objekata izgrađenih u glavnom gradu Bosne i Hercegovine pod Austro-Ugarskom Monarhijom.

Nakon godina razaranja, Vijećnica je obnovljena i zvanično otvorena 9. maja 2014. godine, na Dan Evrope, simbolično obilježavajući Dan pobjede nad fašizmom. Međutim, iako je obnovljena, za konkretan čin spaljivanja sarajevske Vijećnice niko nije odgovarao niti je osuđen.

Najnovije objave