Četvrtak, 19 Septembra, 2024

Danas se u Prijedoru obilježava Dan bijelih traka

Najčitanije objave

Danas se obilježava Dan bijelih traka, dan sjećanja na 3.176 ubijenih Prijedorčana tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Među ubijenima su i imena 102 djece, što ovaj dan čini još bolnijim za preživjele i njihove porodice.

Podsjećanje na 1992. godinu
Na današnji dan 1992. godine, putem Radija Prijedor, Bošnjacima i Hrvatima je naređeno da oko ruku nose bijele trake, te da na svoje kuće okače bijele čaršafe. Ovo naređenje, izdato od strane SDS-a, prvi put su pročitali spikerice Senija Džafić i Jadranka Vejo-Račević:

“Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ovim ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosit će teške posljedice.”

Paralele sa nacističkim proglasom
Ovaj čin podsjeća na nacistički proglas iz 1939. godine kada su poljski Jevreji morali nositi bijele trake sa plavom Davidovom zvijezdom. U Prijedoru su nesrpski građani na sličan način bili obilježeni za istrebljenje.

Masovni zločini i logori
Nesrpsko stanovništvo bilo je podijeljeno i obilježeno: muškarci, žene, djeca i starci. Muškarci su uglavnom odvedeni u logore Keraterm i Omarska, dok su žene i djeca odvođeni u logor Trnopolje. Najteži zločini protiv čovječnosti dogodili su se upravo u ovim logorima. Kroz ove i druge logore prošlo je oko 30.000 muškaraca, žena i djece nesrpske nacionalnosti.

Otkrivanje zločina
Američki i britanski novinari, uključujući Roy Gutmana, Penny Marshall, Eda Vulliamyja i Iana Williamsa, otkrili su prijedorske logore svijetu. Prvi strani novinar kojem je dozvoljeno da uđe u logor Trnopolje bio je Britanac Ed Vulliamy. Njegove televizijske slike prijedorskih logoraša šokirale su svijet.

Korićanske stijene i Tomašica
Samo na Korićanskim stijenama na Vlašiću ubijena su 224 bošnjačka i hrvatska muškarca, koji su prethodno bili zatočeni u logorima Omarska i Trnopolje. Masovna grobnica Tomašica, duboka 12 metara i široka 300 metara, svjedoči o razmjerama zločina. U Tomašici su pronađeni posmrtni ostaci čak 20-ero djece, dok je ukupno otkriveno 842 žrtve bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u Tomašici i sekundarnoj masovnoj grobnici Jakarinoj kosi.

Pravosudne posljedice
Od 1992. do 1995. godine, oko 50.000 osoba je protjerano iz Prijedora. Duško Tadić, osuđen na 20 godina zatvora za zločine u Prijedoru, danas živi u Srbiji nakon što je odslužio dvije trećine kazne. Za zločine u Prijedoru doneseno je oko 50 pravosnažnih presuda s kaznama od ukupno oko 800 godina zatvora.

Dan bijelih traka ostaje podsjetnik na strahote koje su preživjeli Bošnjaci i Hrvati u Prijedoru, ali i na važnost sjećanja i pravde za žrtve ovog zločina.

Najnovije objave