Bosna i Hercegovina suočava se s jednom od najgorih prirodnih katastrofa u svojoj poslijeratnoj historiji. Katastrofalne poplave koje su pogodile zemlju do sada su odnijele najmanje 21 život, dok se desetine ljudi vode kao nestali. Najteže pogođeno područje je Jablanica, gdje je bujica uništila kuće, a klizišta pokrenuta ogromnim količinama vode zatrpala čitava naselja. Prema posljednjim podacima, 40 osoba se još uvijek vodi kao nestalo, dok je 16 života izgubljeno samo u ovoj općini.
Spasilačke ekipe na terenu
Spasilačke ekipe iz Bosne i Hercegovine, kao i Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS), Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makdenonije…, danonoćno rade na probijanju kroz ruševine i bujice. U najteže pogođenim područjima poput Donje Jablanice, spasioci su u trci s vremenom kako bi pronašli preživjele ispod ruševina i naslaga kamenja koje je srušilo obližnji kamenolom. Brojne porodice su ostale bez svojih domova, a najviše pogođeni su stanovnici udaljenih naselja, koja su još uvijek teško dostupna zbog uništenih puteva.
Pomoć iz cijelog svijeta
Bosna i Hercegovina nije sama u ovoj teškoj situaciji. Pomoć pristiže sa svih strana. Spasilački timovi iz susjednih zemalja, uključujući Hrvatsku, pružaju podršku lokalnim vlastima u operacijama spašavanja. Ministar sigurnosti BiH potvrdio je da su na terenu aktivne i međunarodne organizacije, dok Evropska unija, Turska, i druge zemlje šalju neophodnu pomoć u opremi i ljudstvu. Predsjednik Srbije izrazio je saučešće porodicama nastradalih i ponudio podršku u vidu hitne pomoći i sanacije.
Šta slijedi za porodice bez domova?
Porodice koje su ostale bez svojih domova trenutno su smještene u privremenim skloništima. Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona radi na obezbjeđivanju hrane, vode i osnovnih potrepština za sve pogođene. Kako bi se ubrzala sanacija, prioritet je otvaranje pristupa svim naseljenim mjestima i obnova infrastrukture. Iako će oporavak trajati mjesecima, vlasti poručuju da će se sve snage usmjeriti ka zbrinjavanju najugroženijih i obnovi razorene zajednice.
Ove poplave ne samo da su prouzročile ogromne materijalne štete već su otvorile i pitanja o sigurnosnim mjerama i odgovornosti, posebno kada je u pitanju kamenolom koji je direktno uticao na pogibije u Jablanici. Pravosudni organi istražuju moguće nepravilnosti u radu kamenoloma, čije su aktivnosti godinama bile sporne.