Subota, 28 Septembra, 2024

Bečki derbi u sjeni nasilja

Najčitanije objave

U nedjelju, u bečkom derbiju između Rapida i Austrije Beč, hrvatski nogometaš Dion Drena Beljo postigao je gol za vodstvo Rapida u 23. minuti, što je bio njegov značajan doprinos ekipi. Iako je Andreas Gruber izjednačio za Austriju, konačnu pobjedu Rapida osigurao je kapetan Matthias Seidl golom za 2:1. Međutim, sva sportska zbivanja pala su u sjenu ozbiljnih nereda koji su uslijedili neposredno nakon završetka utakmice.

Nakon posljednjeg sudačkog zvižduka, situacija je eskalirala kada su navijači Rapida upali na teren i krenuli prema suparničkoj tribini s navijačima Austrije. Sukob je počeo bacanjem baklji i vatrometa, a navijači Austrije nisu ostali pasivni te su i oni ušli na teren. Uslijedila je masovna tučnjava, a na terenu su se mogli vidjeti onesviješteni navijači, dok je prava tragedija izbjegnuta pukom srećom. Nakon intervencije policije, sukobi su zaustavljeni, ali dojam je ostao gorak.

Austrijski mediji, posebno Kronen Zeitung, izvještavaju da su sukobi započeli kada su navijači Austrije iz gostujućeg sektora počeli gađati bakljama nenavijačku tribinu Rapida, na kojoj je bilo mnogo žena, djece i običnih gledatelja. To je izazvalo reakciju domaćih navijača, koji su upali na teren kako bi se sukobili s gostima.

Kritike su upućene i na račun policije, čija je reakcija bila spora i neadekvatna. Interventni policajci stigli su tek nakon nekoliko minuta, što je omogućilo eskalaciju nasilja. Unatoč ozbiljnosti sukoba, srećom nije bilo smrtnih slučajeva, ali ovaj događaj je podsjetnik na problem huliganizma u nogometu koji zasjenjuje sportski duh i rezultat.