Petak, 20 Septembra, 2024

Zdrava gojaznost: Da li zaista postoji?

Najčitanije objave

Zdrava gojaznost termin je s kojim se sve češće susrećemo, da li zaista osoba može biti zdrava iako je gojazna?
Iako postoje brojni faktori koji utvrđuju da li je osoba gojazna, ili ne, najčešći način jeste računanje indeksa tjelesne mase, odnosno BMI. A kada BMI nadmaši cifru od 30, smatra se da je osoba gojazna.
Ipak, jesmo li prevazišli ovaj sistem računanja i da li gojazne osobe mogu biti zdrave? Evo šta kažu naučnici.
Zdrava gojaznost
Ovaj termin je donio dosta prepirki i kontroverzi u svijetu nauke. Šaron Zarabi, doktorica iz Lenoks Hil bolnice u Njujorku smatra da nije ni od kakve koristi govoriti da gozajne osobe ne mogu biti zdrave.
Ona smatra da treba da idemo korak dalje i da ne koristi BMI za kategorisanje zdravlja osobe.
Da bismo odredili je li osoba zdrava, potrebno je posmatrati sve navike, od fizičke aktivnosti, kvaliteta sna, nivoa vitamina i minerala u organizmu, jačinu, način disanja, društvene konekcije i sreću.
Neki testovi nam pomažu da na zdravlje gledamo holistički, a jedan od njih jeste i test „sjedenja“ koji određuje s kojom lakoćom pacijent ustaje sa stolice.
S druge strane, nutricionisti kažu da je mali procenat gojaznih osoba zdrav. Gojaznost sama po sebi nije dobra po naše zdravlje, smanjuje životni vijek i sl. Uz to, prema istraživanjima, gojazne osobe imaju tendenciju da izbjegavaju preglede, zbog osjećaja srama zbog težine. A u ovom slučaju, doktori bi trebalo da se prema gojaznim osobama ophode jednako kao prema osobama koje imaju zdrav BMI.
Na kraju krajeva, zdravlje je individualna stvar i zavisi od različitih faktora, kako fizičkih, tako i emocionalnih. I nije sve određeno ciframa na vagi.

Najnovije objave